آیا غوطه خوردن در چشمه آب داغ می تواند فشار خون بالا را پایین بیاورد؟

به گزارش سفر ارزان به دبی، آیا در وان آب داغ دراز کشیدن در شب می تواند به سالمندان یاری کند که فشار خونشان را پایین بیاورند؟ نتایج یک آنالیز ژاپنی درباره غوطه خوردن در چشمه آب گرم نشان می دهد که این شیوه می تواند مؤثر باشد.

آیا غوطه خوردن در چشمه آب داغ می تواند فشار خون بالا را پایین بیاورد؟

به گزارش سفر ارزان به دبی به نقل از هلث دی نیوز این یافته ها از آنالیز تازهی از یک تحقیق ده ساله درباره خطر فشار خون بالا در ساکنان سالمند شهر بپو در ژاپن به دست آمده است.

بپو شهری در ژاپن است که به خاطر داشتن طبیعی ترن چشمه های آب گرم در همه ژاپن معروفیت دارد. یک آنالیز تازه نشان داد که سالمندانی که به طور معمول پس از ساعت 7 بعدازظهر در چشمه آب گرم غوطه می خورند، ظاهرا 15 درصد کمتر در معرض خطر فشار خون بالا قرار می گیرند.

دکتر ساتوشی یاماساکی، سرپرست این آنالیز در پژوهش گروهش درباره عادات حمام کردن در چشمه آب گرم و سوابق پزشکی حدود 11000 نفر از ساکنان 65 ساله و بالاتر گفت: نتایج پژوهش ما باعث شگفت زدگی من شد.

به گفته یاماساکی که مدرس پزشکی داخلی در بیمارستان بپو در دانشگاه کیوشو در این شهر است، شمار سالمندانی که در ابتدا در سال 2011 وارد آنالیز شدند حدود یک سوم کل سالمندانی بود که در آن موقع در این شهر زندگی می کردند. از هر 10 نفر چهار نفر هنگامی وارد آنالیز شدند دچار فشار خون بالا بودند یا سابقه فشار خون بالا داشتند.

از همه افراد در این آنالیز درباره جزئیات سابقه قبلی بیماری های جسمی و روانی شان از جمله فشار خون بالا، افسردگی، بیماری قلبی، سکته مغزی، نقرس، آسم، دیابت، بیماری کلیوی و آلرژی و سایر بیماری ها سؤال شده بود.

بعلاوه از همه افرادی که با آنها مصاحبه شده بود، درباره عادات استفاده از چشمه آب گرمشان سؤال شده بود، از جمله فراوانی غوطه خوردنشان در آب گرم، مدت معمول این غوطه خوردن، زمانی از روز در آب گرم غوطه می خورند و شمار سال هایی که این کار را انجام می دهند.

این پژوهشگران در خاتمه به این نتیجه رسیدند که غوطه خوردن مرتب در چشمه آب گرم در شب ها به طور قابل توجهی اثر حفاظتی در برابر فشار خون بالا در میان این سالمندان ژاپنی ایجاد می نماید.

یاماساکی درباره دلیل این رایطه گفت که گروه پژوهشی او معتقد است از یک طرف این تاثیر مربوط به کاهش استرس ناشی از غوطه خوردن شبانه در آب گرم است. از طرف دیگر، ممکن است اثر مثبت غوطه خوردن عصرگاهی در آب گرم مربوط به یاری کردن به خوابیدن سریع تر سالمندان باشد که آنالیز های قبلی آن را با فشار خون پایین تر مربوط نموده اند.

البته یاماساکی و گروهش اشاره نموده اند که آنالیز آنها سایر گزینه های سبک زندگی را که آنها نیز ممکن است اثر حفاظتی در برابر فشار خون بالا داشته باشند، در نظر نگرفته بود.

بعلاوه آنها این موضوع را که افراد شرکت کننده در هنگام آنالیز با داروهای ضد فشار خون بالا درمان می شدند، در نظر نگرفته بودند.

یاماساکی بعلاوه گفت پاسخ به اینکه آیا سایر انواع حمام آب داغ در شب اثری مشابه با غوطه خودن در چشمه آب داغ از لحاظ پایین آوردن فشار خون بالا دارد یا نه، احتیاج به آنالیز بیشتر دارد.

به گفته او، ممکن است دوش آب گرم یا وان آب گرم در شب- و نه فقط چشمه آب گرم در شب- به طور مشابهی خواب را بهبود بخشد.

یاماساکی و همکارانش که نتایج کارشان را در ژورنال Scientific Reports منتشر نموده اند، در مقاله شان می گویند حمام آب داغ شبانه باید در افراد دارای فشار خون بالا پس از آنکه همه مراقبت های استاندارد معمول به کار گرفته شدند، به عنوان یک اقدام اضافی ترغیب گردد.

یاماساکی می گوید این مراقبت های استاندارد شامل تجویز داروهای کنترل فشار خون بوسیله پزشک، محدود کردن مصرف نمک، انجام اقداماتی برای کاهش وزن، ورزش بیشتر و کاهش مصرف الکل است.

کارشناسان می گویند گرچه گزینه های سبک زندگی سالم برای کنترل فشار خون در افراد دچار بیماری پرفشاری خون ضروری است، اما اغلب بیماران بعلاوه احتیاج به تجویز دارو بوسیله پزشک برای کنترل فشار خون شان دارند.

منبع: همشهری آنلاین

به "آیا غوطه خوردن در چشمه آب داغ می تواند فشار خون بالا را پایین بیاورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا غوطه خوردن در چشمه آب داغ می تواند فشار خون بالا را پایین بیاورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید