رئیس جمهور سابق ارمنستان خواستار تعمیق همکاری دفاعی با ایران شد

به گزارش سفر ارزان به دبی، رابرت کوچاریان با اشاره به اهمیت یکی از استان های ارمنستان برای ایران تاکید نمود ایروان باید روابط خود با تهران را در حوزه دفاعی تقویت کند.

رئیس جمهور سابق ارمنستان خواستار تعمیق همکاری دفاعی با ایران شد

رابرت کوچاریان رئیس جمهور سابق ارمنستان در یک نشست خبری گفت که امکان تعمیق همکاری دفاعی بین ارمنستان و ایران وجود دارد و این همکاری به عنوان بخشی از مولفه امنیتی ارمنستان لازم است.

براساس گزارش آرمناپرس، او در ادامه گفت: علاوه بر ارمنستان، تنها کشوری که استان سیونیک برای آن مهم است ایران است. سیونیک ضعیف ترین بخش ارمنستان است، منطقه ای است که ترکیه و جمهوری آذربایجان آرزو های زیادی برای این مکان دارند و این آشکار است. حال پرسشی مطرح است که به جز ارمنستان، سیونیک برای کدام کشور مهم است؟ آن کشور ایران است.

او گفت: باید دستکم 2 رزمایش با ایران در سیونیک انجام می د ادیم. باید یک مبنای حقوقی - قراردادی با ایران وجود داشته باشد و این بزرگترین عامل برای مهار جمهوری آذربایجان خواهد بود.

او با پیشنهاد مشارکت ایران در ساختار تازه امنیتی ارمنستان گفت: اکنون وقتی به نقشه نگاه می کنید، می بینید تنها مرز زمینی که امکان اطمینان از آن را فراهم می نماید، ایران است.

پیش از این هم هراند باگراتیان، رییس حزب آزادی و نخست وزیر سابق ارمنستان جمع سفر ارزان به دبی گفت ایران و فدراسیون روسیه در درجه اول خواستار حفظ موجودیت واحد ارمنستان هستند.

لازم به ذکر است با تشدید دوباره درگیری های مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، وزرای خارجه این دو کشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک نشستی را برای تنش زدایی برگزار کردند. بعلاوه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز قرار است میزبان وزرای خارجه این جمهوری آذربایجان و ارمنستان باشد.

گفته می گردد لابی های ارمنی در کنگره آمریکا در کوشش برای حمایت واشنگتن از ایروان برآمده بودند. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با سفر به ارمنستان، تجاوز جمهوری آذربایجان به خاک این کشور را محکوم نموده بود. این موضوع واکنش تند باکو و آنکارا را درپی داشت.

سفر ارزان به دبی بین الملل ایران

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "رئیس جمهور سابق ارمنستان خواستار تعمیق همکاری دفاعی با ایران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور سابق ارمنستان خواستار تعمیق همکاری دفاعی با ایران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید