راهنمای بازدید از موزه باستان شناسی ملی آتن

به گزارش سفر ارزان به دبی، موزه باستان شناسی ملی آتن (National Archaeological Museum of Athens) به عنوان یکی از مهم ترین موزه های دنیا و بعلاوه بزرگترین موزه یونان شناخته می گردد و در آن، مجموعه بسیار بزرگی از اشیاء جمع آوری شده از تاریخ و فرهنگ یونان باستان در معرض نمایش قرار گرفته اند.

راهنمای بازدید از موزه باستان شناسی ملی آتن

در ابتدا قرار بود این موزه تنها به آثار اکتشاف شده از آتیکا (Attica) و دیگر نقاط یونان اختصاص داشته باشد اما در ادامه، آثار مختلفی از سراسر یونان و دیگر نقاط دنیا همانند مصر در آن نگهداری شدند. النی توسیتسا (Eleni Tositsa) کسی بوده که زمین لازم برای ساخت موزه باستانی شناسی ملی آتن در آن را اهدا نموده است.

خیرین دیگری همانند دمتریوس و نیکلاس ورنارداکیس نیز بودند که مبلغ بسیار زیادی را جهت تکمیل شدن موزه باستان شناسی ملی آتن یاری کردند. این موزه امروزه به عنوان سرویس ویژه منطقه ای وزرات فرهنگ فعالیت می نماید و اهمیت بسیار زیادی برای درک فرهنگ و تاریخ یونان دارد و در آن 11000 شی در معرض نمایش گذاشته شده اند که نمایی از گذشته را برای مطالعات تاریخی و فرهنگی فراهم می آورند.

برترین زمان برای بازدید از موزه باستان شناسی ملی آتن

ساعت 1 تا 2 بعدازظهر به طور معمول به عنوان شلوغ ترین زمان در موزه باستان شناسی ملی آتن شناخته می شود و اگر در پی آن هستید که در بازدید خود از این موزه با جمعیت کمتری روبه رو شوید، بهتر است صبح زود یا اواخر بعدازظهر را برای گردش خود انتخاب کنید.

برترین زمان برای بازدید از موزه باستان شناسی ملی آتن نیز در طول هفته است چراکه در آخر هفته ها جمعیت بسیار زیادی تصمیم به بازدید از این جاذبه می گیرند. علاوه بر این، در نظر داشته باشید که بازدید از این موزه ملی بین 2 تا 4 ساعت زمان می برد.

موزه باستان شناسی ملی آتن در فضای بسته و داخل ساختمان قرار گرفته و از همین رو، در هر موقع از سال می توان از آن بازدید کرد. با این حال، اگر در پی آن هستید تا زمان زیادی را صرف بازدید از این موزه کنید و از جمعیت بسیار زیاد گردشگران و بازدیدنمایندگان بپرهیزید، بهتر است ماه مارس و نوامبر را برای بازدید خود انتخاب کنید.

ماه مارس و نوامبر به عنوان برترین زمان بازدید برای هر کدام از موزه های شهر آتن در یونان شناخته می شود. در این موقع از سال، جمعیت بسیار زیادی در موزه ها حضور ندارند و علاوه بر آن، تعطیلات ملی در این ماه ها وجود ندارند که باعث بسته شدن موزه ها شوند. از سوی دیگر، جمعیت کمتر بازدیدنماینده ها سبب می شود تا شما بتوانید به راحتی از بخش های مختلف موزه تماشا کنید.

چرا باید از موزه باستان شناسی ملی آتن تماشا کرد؟

موزه باستان شناسی ملی آتن آثار ارزشمندی از ماقبل تاریخ تا دوران باستان را درون خود جای داده که بدون شک آن را به مرکزی برای مطالعات و تحقیقات تاریخی و باستان شناسی تبدیل می نمایند. از سوی دیگر، این موزه ملی با استفاده از آزمایشگاه های خود توانسته کوشش های بسیار برجسته ای برای بازیابی و حفاظت از آثار باستانی ارزشمندی همانند سازوکار آنتیکیترا (Antikythera Mechanism)، صورتک آگاممنون (Mask of Agamemnon)، مجسمه برنزی آرتمیشن (Artemision Bronze) و تعداد زیاد دیگری را انجام بدهد.

دو تا از جدیدترین اشیاء به نمایش درآمده در موزه باستان شناسی ملی آتن، تاج گل طلایی مراسم خاکسپاری و مجسمه مرمرین یک زن است که در سال 2007 میلادی به یونان آورده شدند. این دو قبلا در موزه گتی (Getty Museum) در کالیفرنیا قرار داشتند و دولت یونان برای بیش از یک دهه برای باز گرداندن این اشیاء کوشش نموده بود.

موزه باستان شناسی ملی آتن به لطف کوشش بی وقفه خودش برای حفاظت از این اشیاء باستانی، توانسته نیم نگاهی از تاریخ و فرهنگ یکی از برجسته ترین امپراتوری ها را برای بازدیدنماینده ها به نمایش بگذارد. به علت همین کوشش بوده که به هنگام سال 1941 میلادی و زمانی که نیروهای آلمانی شهر آتن را به اشغال درآوردند و وارد موزه شدند، نتوانستند هیچ کدام از اشیاء آن را پیدا نموده یا به سرقت ببرند.

در حقیقت، مدت ها قبل از اشغال شهر به دست نیروهای آلمانی، دستور تخلیه صادر شده بود و کارکنان موزه برای بیش از 6 ماه شب و روز کار کردند تا بتوانند اشیاء موزه را بسته بندی و آن ها را در زیر موزه و در مکانی امان دفن نمایند. حتی با وجود بازپرسی های بسیار سرسختانه، هیچ کدام از کارکنان موزه مکان مخفی اشیاء را آشکار نکردند. همین کوشش های شجاعانه آن ها باعث شده تا امروزه موزه باستان شناسی ملی آتن سرشار از اشیاء یونان باستان باشد.

کتابخانه باستان شناسی

کتابخانه باستان شناسی (Library of Archaelogy) در درون موزه باستان شناسی ملی آتن قرار گرفته و یکی از مهم ترین مخازن در زمینه دانش باستان شناسی به شمار می رود و در آن بیش از 20000 کتاب نگهداری می شود که قدیمی ترین کتاب آن به قرن هفدهم میلادی باز می شود.

این کتابخانه بعلاوه دارای یادداشت های روزانه در خصوص کاوش های اجرا شده در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی همراه با یافته های باستان شناسی اصلی است. منابع درون این کتابخانه با یاری های سخاوتمندانه و مبادلات بین موسسات باستان شناسی خارجی و یونانی بسیار غنی شده و مکان بسیار خوبی برای انجام مطالعات و تحقیقات باستان شناسی محسوب می شود.

منبع: فوت و فن / headout.com

به "راهنمای بازدید از موزه باستان شناسی ملی آتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای بازدید از موزه باستان شناسی ملی آتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید