سند تک برگ چیست و چگونه سند تک برگی دریافت کنیم؟

به گزارش سفر ارزان به دبی، در حال حاضر هرگونه نقل و انتقال خانه با سند تک برگ انجام خواهد شد. این جمله تکلیف همه را نسبت به سند دفترچه ای یا به اصطلاح منگوله دار تعیین می نماید، همه باید سندهای دفترچه ای را به سندهای تک برگ تبدیل نمایند. شاید بپرسید برای انجام این کار کجا برویم؟ یا این کار چقدر وقت می گیرد و چه هزینه هایی دارد؟ برای برطرف ابهاماتی از این دست، در این مطلب سعی می کنیم به سؤالات شما درباره مراحل دریافت سند تک برگ پاسخ دهیم. برای درک اهمیت تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگی و الزامات قانونی، ادامه مطلب را از دست ندهید.

سند تک برگ چیست و چگونه سند تک برگی دریافت کنیم؟

سند تک برگی چیست و چرا باید آن را دریافت کنیم؟

برای انجام خیلی از کارها احتیاج به علت است. اگر می خواهید علت اصرار مسئولان به تبدیل سند دفترچه ای یا همان منگوله دار را به سند تک برگ، در یک جمله برای تان خلاصه اش کنیم؛ این کار جلوی جعل را می گیرد!

شاخصه های امنیتی در اسناد دفترچه ای کم هستند و همین باعث می گردد به راحتی بتوان آن ها را جعل کرد. ازطرفی چاپ این دفترچه ها که معمولا یک تکه سرب هم همراه آن ضرب می گردد، هزینه بر است. درمقابل، سند تک برگی هولوگرام دارد و جعل کردنش، دشواری های زیادی دارد. درواقع می توان ادعا کرد که جعل سند تک برگی تقریبا ممکن نیست و درصورت رخ دادن هم به راحتی می توان آن ها را پیگیری کرد. همین موارد، یک دلگرمی را برای برای صاحبان سند ایجاد می نماید.

همان طور که گفتیم، برای معامله مسکن حتما باید سند تک برگ داشته باشید. شما به راحتی می توانید سند فعلی خود را عوض کنید و به جای یک دفترچه (با دشواری های متعدد حمل و نگهداری و بعلاوه نگرانی از جعل شدن) یک سند تک برگ دریافت کنید. نکته مهم این که هرآنچه اطلاعات از ملک احتیاج دارید، در سند تک برگ گنجانده شده است.

آپارتمان های دارای سند تک برگ را اینجا ببینید

روی سند تک برگی اطلاعات زیر ذکر می شوند:

 • شماره قطعه
 • مساحت دقیق ملک
 • پلاک های اصلی، فرعی و مفروزی
 • بخش و ناحیه
 • نوع کاربری
 • سال ساخت
 • شرایط خاص
 • آدرس پستی
 • کدپستی
 • نقشه محل وقوع ملک و کروکی آن
 • شماره های دفتر الکترونیکی
 • سمت و طبقه
 • امکانات اختصاصی و مشاعی
 • اطلاعات مالک

مراحل دریافت سند تک برگ

اگر سند دفترچه ای یا منگوله دار دارید، برای تعویض می توانید به اداره ثبت املاک ناحیه خود مراجعه کنید. اگر ملک نو خریده اید و قصد به نام زدن سند و تبدیل آن به سند تک برگی را دارید، باید ابتدا به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کنید. در این شرایط، باید مراحل زیر را بگذرانید:

استعلام سند قدیمی برای صدور سند تک برگی

اولین اقدام دفتر ثبت اسناد رسمی برای تبدیل سند، استعلام است. فرایند استعلام سند قدیمی معمولا دو روز زمان می برد و مراحل به صورت سیستمی و مکانیزه پیش می فرایند. استعلام سند قدیمی به چند علت انجام می گردد:

 • شفاف سازی و تعیین شدن شرایط فروش ملک یا زمین به شخص دیگر: آیا ملک قبلا فروش رفته است یا در مالکیت فرد مدعی قرار گرفته است؟
 • آنالیز آزاد بودن سند: اسنادی که در گرو بانک یا مراکز قانونی دیگر هستند، پیش از تبدیل یا انتقال باید آزاد شوند.

تسویه حساب عوارض و مالیات شهرداری

پیش از انتقال یا تبدیل هرگونه سند ملک، باید بدهی های شهرداری تسویه شوند. گواهی خاتمه کار شهرداری یکی از مدارکی است که تسویه شدن بدهی ها شامل عوارض و مالیات را اثبات می نماید. یکی از مدارک مرتبط دیگر برای اثبات تسویه حساب، نامه ای از سازمان نوسازی است که کاربری مسکونی، تجاری، اداری یا هر نوع دیگر ملک را تعیین می نماید. نکته مهم این که املاک تجاری و صنعتی به گواهی تسویه حساب سازمان تأمین اجتماعی هم احتیاج دارند.

انتقال سند و ثبت در اداره ثبت املاک

اگر در جریان خرید و فروش ملک، در پی انتقال سند و دریافت سند تک برگ هستید، پس از جمع آوری استعلام ها و گواهی های بالا، باید همراه با طرف دیگر معامله با در دست داشتن سند قدیمی و مدارک مورد احتیاج، به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کنید. دفتر ثبت اسناد، خلاصه نقل و انتقال صورت گرفته را به اداره ثبت املاک ناحیه ارسال می نماید.

از این مرحله، شرایط برای هر دو گروه یکسان می گردد (افرادی که سند قدیمی دارند و در پی تبدیل به سند تک برگ هستند و افرادی که پس از انتقال، سند تک برگی احتیاج دارند).

اکنون باید برای درخواست سند تک برگی، به اداره ثبت ناحیه مراجعه کنید. در هر شهر، یک اداره ثبت املاک، مسئولیت کارهای اداری و رسمی انتقال و تبدیل اسناد را مدیریت می نماید. در بعضی شهرهای بزرگ ماننند تهران نیز چند اداره ثبت املاک فعال هستند.

برای درخواست سند در اداره ثبت املاک، تعدادی فرم پیش فرض باید پر کنید. در پر کردن فرم ها حداکثر دقت را داشته باشید، چون اطلاعات نهایی سند باتوجه به همین موارد وارد می شوند. برای افرادی که در پی تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ هستند، آنالیز تسویه حساب شهرداری و استعلام ،پس از ارائه درخواست پیگیری می گردد.

تحویل سند مالکیت قبلی

در مرحله نهایی تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ، باید اصل سند مالکیت قبلی را به اداره ثبت املاک ارائه کنید. درصورت مفقود شدن سند منگوله دار قبلی، باید پیش از اقدام برای تبدیل به سند تک برگی، مراحل درخواست سند المثنی را پیگیری کنید.

آماده کردن مدارک و پرداخت هزینه صدور سند تک برگ

برای نهایی کردن انتقال سند، باید مدارکی را به دفتر ثبت املاک تحویل دهید:

 • مدارک هویتی طرفین معامله
  • نکته: اگر به شخصی وکالت داده اید تا به جای شما این مراحل را طی کند، باید به او یادآور شوید که در تمام مراحل، وکالت نامه محضری را در اختیار داشته باشد.
 • برگه خلاصه معامله
 • درخواست خریدار
 • اصل سند منگوله دار قدیمی
 • قبض تلفن ملک
 • کروکی ملک
 • کدپستی
 • نشانی دقیق ملک و فیش پرداخت بدهی ها

علاوه بر هزینه های بالا مانند عوارض، خاتمه کار، بیمه و غیره، هزینه ای حدود 150 هزار تومان و برای استعلام سند، 10 هزار تومان پرداخت کنید (هزینه های نهایی را از دفتر ثبت اسناد جویا شوید). از قلم نیاندازید که مراجعه به اداره پست و پرداخت هزینه برای ارسال سند هم برعهده شما است.

در جریان درخواست سند تک برگ احتمالا یک هزینه دیگر هم متحمل شوید که مربوط به ثبت سندتان در اداره ثبت اسناد است. اگر ملک مورد نظرتان قبلا به ثبت نرسیده باشد، باید مبلغی را پرداخت کنید که اداره ثبت اعلام می نماید. این رقم بسته به ملک متفاوت خواهد بود.

خانه بعدی خود را در سفر ارزان به دبی پیدا کنید

صدور سند تک برگ چقدر زمان میبرد

برای تبدیل سند دفترچه ای و منگوله دار به سند تک برگی حدود 50 روز زمان احتیاج است. البته اسناد تک برگی که با هدف انتقال به فرد دیگر درخواست شده اند، حداکثر تا 30 روز آماده می شوند.

پس از خاتمه مراحل و آماده شدن سند تک برگ، سند نو به آدرسی ارسال می گردد که در دفتر ثبت املاک اعلام نموده اید.

اکنون با دانستن فرایند تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ می توانید به راحتی و پس از خرید و فروش ملک، مراحل انتقال و تبدیل سند را انجام دهید. اگر سؤالی در فکر شما درباره دریافت سند تک برگ به وجود آمده که در این مطلب به آن پاسخ نداده ایم، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: بلاگ دیوار

به "سند تک برگ چیست و چگونه سند تک برگی دریافت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند تک برگ چیست و چگونه سند تک برگی دریافت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید