مک بوک ایر تازه با نمایشگر OLED در سال 2024 راهی بازار می گردد

به گزارش سفر ارزان به دبی، راس یانگ، یکی از مشهورترین تحلیلگران دنیا، با انتشار یک توییت اعلام نموده که اپل در سال 2024 از مک بوک ایر 13 اینچی مبتنی بر نمایشگر OLED رونمایی خواهد نمود. البته او خاطرنشان نموده که شاید این لپ تاپ مک بوک ایر نباشد و در این زمینه هنوز با قاطعیت نمی توانیم صحبت کنیم.

مک بوک ایر تازه با نمایشگر OLED در سال 2024 راهی بازار می گردد

این افشاگر که در زمینه پیش بینی محصولات اپل سابقه بسیار خوبی دارد، مدتی قبل اظهار داشت که اپل در سال 2024 برای مدل های 11 و 12.9 اینچی آیپد پرو هم از نمایشگر OLED استفاده خواهد نمود. ظاهرا این دستگاه ها از نمایشگر OLED دو لایه استفاده می نمایند که نسبت به نمایشگرهای OLED مرسوم نور بسیار بیشتری را منتشر می نماید.

در رابطه با فناوری OLED باید بگوییم که این عبارت مخفف دیود نورگسیل ارگانیک است. برای فراوری نور یا ایجاد تصویر، یک نمایشگر اولد باید جریان الکتریکی را به وسیله مواد الکترولومینسانس آلی عبور دهد. نمایشگرهایی که می توانند نور را بدون احتیاج به استفاده از پنل نور پس زمینه ایجاد نمایند، نمایشگرهای خودتابش نامیده می شوند. این نوع نمایشگرها احتیاجی به پنل نور پس زمینه ندارد ولی انواع و اقسام نمایشگرهای LCD برای ایجاد نور باید از پنل نور قرار گرفته در پس زمینه بهره ببرند. البته جزئیات تمام نمایشگرهاین اولد یکسان نیست اما تمام آن ها از مواد آلی برای ایجاد نور استفاده می نمایند.

پنل های اولد به لطف ارائه نسبت کنتراست بسیار بهتر، در مقایسه با پنل های LCD تصویر مجذوب کننده تری را ارائه می دهند. با توجه به اینکه در نمایشگر اولد هرکدام از پیکسل ها به طور جداگانه خاموش و روشن می شوند، همین موضوع منجر به ایجاد رنگ سیاه به اصطلاح خالص می گردد.

راس یانگ می گوید تمام این دستگاه های اپل با نمایشگر مبتنی بر فناوری LTPO به دست کاربران می رسند که به لطف این فناوری می توانند رفرش ریت متغیر بین 1 تا 120 هرتز را ارائه نمایند. اپل از این فناوری تحت عنوان ProMotion یاد می نماید و اگرچه تمام مدل های آیپد پرو از سال 2017 از این فناوری بهره می برند، ولی حداقل رفرش ریت آن ها به 24 هرتز می رسد. لازم به ذکر است هرچقدر عدد مربوط به حداقل رفرش ریت پایین تر باشد، عمر باتری هم افزایش پیدا می نماید.

در حال حاضر بعضی از دستگاه های اپل از نمایشگر mini-LED بهره می برند که در اصل نمایشگر LCD محسوب می گردد. اما به لطف استفاده از پنل نور پس زمینه متفاوت، می تواند نسبت به نمایشگرهای LCD رایج کیفیت بسیار بهتری را به ارمغان بیاورد. اما همانطور که می بینید، اپل در گام بعدی میخواهد فرایند مهاجرت این گجت ها به سمت نمایشگرهای اولد را کلید بزند. از سوی دیگر باید به سرمایه گذاری اپل برای توسعه نمایشگرهای micro-LED هم اشاره کنیم که تا حد زیادی مشابه اولد هستند اما روشنایی بسیار بیشتری دارند ضمناً با پدیده سوختگی پیکسل ها هم روبرو نمی شوند.

منبع: MacRumors

منبع: دیجیکالا مگ

به "مک بوک ایر تازه با نمایشگر OLED در سال 2024 راهی بازار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مک بوک ایر تازه با نمایشگر OLED در سال 2024 راهی بازار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید