هشدار پزشکان: به موم گوش دست نزنید!

به گزارش سفر ارزان به دبی، وکس، موم یا جرم گوش از شنوایی شما محافظت می نماید. به آن دست نزنید. این گفته ای است که پزشکان روی آن تأکید زیادی دارند.

هشدار پزشکان: به موم گوش دست نزنید!

تنها در زمانی که جرم گوش روی هم انباشته گردد احتیاج به مراقبت و درمان پزشکی دارد و الا کاری به کارش نداشته باشید. پزشکان هشدار می دهند که اگر سعی کنید جرم گوش را بیرون بکشید منجر به آسیب های شنوایی می گردد.

بدن موم گوش را که به اصطلاح پزشکی سرومِن نام دارد فراوری می نماید تا گوش ها را تمیز و از آنها محافظت کند. این موم کثیفی، گرد و خاک و دیگر چیزها را به خود می گیرد و از نفوذ آنها به گوش جلوگیری می نماید.

مردم به صورت ذاتی و طبیعی دلشان می خواهد که گوش های خود را تمیز نمایند زیرا بر این باورند که موم گوش بر کثیفی دلالت دارد. این اطلاعات غلط منجر به از بین رفتن رفتارهای ایمن و سالم برای گوش می گردد.

فعالیت های روزانه های مانند حرکت فک ها و جویدن باعث ایجاد موم نو در گوش و هل دادن موم های قدیمی به سمت بیرون و لاله گوش می گردد که در هنگام استحمام شسته و پاک می گردد. این یک فرایند طبیعی و مستمر است اما گاهی اوقات این تمیزکاری اتوماتیک با مشکل روبرو می گردد و نمی تواند عملکرد خود را به خوبی انجام دهد. نتیجه آن چیست؟ تجمع جرم که می تواند بخشی از مجرای گوش یا تمامی آن را مسدود کند و منجر به افت شنوایی گردد.

اغلب بیماران فکر می نمایند که نباید بگذارند موم گوش در کانال گوش جمع گردد و آن را با گوش پاک کن، گیره کاغذ، شمع گوش یا خیلی چیزهای دیگری که تصورش را هم نمی توان کرد بیرون بکشند.

مشکل اینجاست که این کوشش در جهت پاک کردن موم گوش فقط باعث بروز مسائل بیشتری می گردد زیرا جرم گوش بیشتر به داخل فشار داده می گردد و وارد مجرای گوش می گردد.

هر چیزی که وارد گوش گردد به سادگی می تواند مسائل جدی به پرده صماخ و مجرای گوش وارد کند و در نهایت منجر به آسیب های دائمی یا موقت در شنوایی گردد.

طبق اطلاعات مراکز شنوایی، پاک کردن بیش از میزان منجر به تحریک مجرای گوش می گردد و حتی احتمال تجمع و به هم چسبیدن موم یا سرومن را بیشتر می نماید.

به نکات زیر برای محافظت از گوش و موم گوش توجه کنید:

  • بیش از میزان گوش های خود را تمیز نکنید و وسواس نداشته باشید. این کار منجر به تحریک مجرای گوش می گردد و احتمال عفونت را بالا می برد.
  • چیزی را داخل گوش خود فرو نکنید. گوش پاک کن، سنجاق مو و خلال دندان منجر به زخم شدن مجرای گوش می گردد، پرده صماخ را سوراخ می نماید، استخوان های شنوایی را جابه جا می نماید یا منجر به مسائلی نظیر افت شنوایی، زنگ زدن گوش و سرگیجه می گردد.
  • هرگز از شمع گوش استفاده نکنید. این کار هیچ منبع علمی برای خارج کردن موم های روهم انباشته شده ندارد. این کار که کندلینگ (candling) هم نامیده می گردد منجر به آسیب جدی به کانال گوش و پرده صماخ می گردد.
  • اگر دچار افت شنوایی، پر بودن، ترشح، خونریزی یا درد در گوش خود داشتید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.
  • با مشاور پزشکی یا پزشک خود صحبت کنید و برای درمان انباشته شدن سِرومون یا موم گوش در خانه راه حل بگیرید. بعضی درمان ها ممکن است برای انواع خاصی از عوارض و مسائل گوش خطرآفرین باشند.
منبع: فوت و فن

به "هشدار پزشکان: به موم گوش دست نزنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار پزشکان: به موم گوش دست نزنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید