چرا گردشگری هنری در ایران از جهان عقب مانده است؟

به گزارش سفر ارزان به دبی، میراث آریا/ بدنبال آخرین خبرهای بدست رسیده، این پرسش مطرح می گردد که چرا گردشگری هنری در ایران از جهان عقب مانده است؟

چرا گردشگری هنری در ایران از جهان عقب مانده است؟

گردشگری هنری زیرمجموعه گردشگری فرهنگی و گردشگری میراث است و رابطه تنگاتنگی نیز با گردشگری علائق ویژه دارد. هنرهای مختلف مدتهاست که محرکی برای سفر هستند و عموما شامل بازدید از مکان هایی همانند نگارخانه های هنری، سالن های اپرا، سالن های تئاتر، سالن های اجرای موسیقی و نمایش های آیینی و سنتی، جشنواره های هنری و تماشا شاهکارهای هنری و موزه های غیر تاریخی می گردد.

جشنواره های فصلی، آیینی، هفته های فرهنگی و موضوعی، کارگاه های زنده هنری، نمایش نحوه فراوری آثار هنری و صنایع دستی و البته فستیوال های گروهی، تورهای تخصصی آموزشی، خلاقیت پردازی، تاریخ هنر، نمایشگاه فرهنگ و معماری، شناخت ارکان هنری، سبک شناسی هنری، موسیقی شناسی، فراوری صنایع دستی، کارگاه ها و نمایشگاه های عکاسی موضوعی، تئاترها و پرفورمنس ها نیز از نمونه های پیروز تورهای هنری هستند. نکته مهم در این نوع گردشگری، اختصاصی بودن هنر و ریشه داشتن آن در فرهنگ کشورها و اقلیم بومی آن منطقه است که آنها را متفاوت و متمایز از سایر نقاط جهان می نماید و کشور ما نیز در این زمینه دارای ریشه های عمیقی است.

بازدید گردشگران فرهنگی را نباید تنها محدود به موزه ها و محوطه های تاریخی دانست، بلکه تماشای آثار هنرمندان امروز نیز برای گردشگران مجذوب کننده است. گالری های فعال و خوبی در سطح شهر تهران فعال هستند که می توانند به یک راستا گردشگری برای برگزاری تورهای گالری گردی تبدیل گردد. صنایع دستی نیز می تواند زمینه ساز معرفی بهتر فرهنگ و هنر کشور نزد سایر ملل باشد و از سوی دیگر نوعی فعالیت مولد مالی در توسعه صنعت گردشگری و رشد منابع درآمدی پایدار قلمداد گردد.

ایران رتبه نخست جهان را از نظر تعداد شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی دارد و نمایشگاه های استانی و جشنواره ها راهکاری مناسب برای تبلیغات و بازاریابی صنایع دستی و ظرفیت های گردشگری هستند. در سایه همین بازارهای محلی می توانیم محصولاتمان را در داخل کشور به ایرانیان و در عرصه بین المللی به گردشگران خارجی معرفی کنیم. هنر گرچه یک موضوع انسان محور است، اما باید به توجیه مالی نیز برسد و زمانی میتوان آن را در جامعه ارائه داد که زنجیره ارزش افزوده برایش وجود داشته باشد.

منبع: همگردی

به "چرا گردشگری هنری در ایران از جهان عقب مانده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گردشگری هنری در ایران از جهان عقب مانده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید