کرونا صادرات زعفران را به حداقل رساند

به گزارش سفر ارزان به دبی، رئیس اتحادیه فروشندگان زعفران مشهد گفت: سال جاری صادرات زعفران به دلیل خسارت های ناشی از کرونا و کاهش خرید آن از سوی کشور های دیگر به حداقل رسیده است.

کرونا صادرات زعفران را به حداقل رساند

به گزارش از ، غلامرضا میری رئیس اتحادیه فروشندگان زعفران مشهد گفت: تعطیلی اجباری ناشی از شیوع کرونا، واحد های بسته بندی، صادراتی و خرده فروشی زعفران را با مسائل جدی روبرو نموده به طوری که صادرات این محصول در اسفند پارسال و فروردین ماه امسال به شدت کاهش یافت و فعالیت واحد ها به حداقل ممکن رسید.

او اضافه نمود: کاهش فعالیت واحد های بسته بندی و صادراتی زعفران از 22 اسفند پارسال شروع شد و تا به امروز این شرایط ادامه داشته است، زیرا به دلیل شیوع کرونا درخواستی برای زعفران از کشور های دیگر وجود ندارد و این امر بخش های بسته بندی، توزیع و صادرات زعفران را تحت تاثیر قرار داده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان زعفران مشهد ادامه داد: مصرف زعفران در ایام عید نوروز و ماه رمضان افزایش می یابد، اما شیوع کرونا این فرصت طلایی برای فروش مناسب زعفران را از بین برد و فروش داخلی و خارجی بویژه در حوزه کشور های عرب زبان به حداقل رسید.

میری اعلام کرد: واحد های خرده فروش زعفران در مشهد که عرضه مستقیم این محصول را دارند از 25 اسفند پارسال تا ابتدای اردیبهشت ماه مجبور به تعطیلی شدند و هیچ فروشی نداشتند.

او توضیح داد: در حوزه تجارت خارجی تا زمانی که پرواز ها از سرگرفته نگردد و درخواستی از کشور های دیگر برای زعفران ایران انجام نگیرد، شرایط واحد های بسته بندی و صادراتی زعفران تغییری نخواهد کرد.

رئیس اتحادیه فروشندگان زعفران مشهد تاکید نمود: در حوزه تجارت داخلی هم از آنجا که مشهد شهر زیارتی - گردشگری است، تا زمانی که حرم مطهر رضوی و هتل ها بسته باشند، هیچ زائر یا گردشگری به مشهد نخواهد آمد و بازار زعفران تعطیل خواهد بود.

میری اظهار کرد: هم اکنون کسانی که در بهمن ماه تا 20 اسفندماه سال گذشته از واحد های عرضه زعفران خرید کلی نموده بودند، نتوانستند محصولات خود را مصرف نمایند یا به مشتری بدهند و خرید آن ها روی دستشان مانده است.

او اضافه نمود: ضرر و زیان بخش های صادراتی و بسته بندی زعفران نسبت به خرده فروشان بسیار بیشتر بوده، زیرا هر واحد بسته بندی یا صادراتی بین 50 تا 400 نیروی فعال دارد، در ایامی که این واحد ها ناگزیر به تعطیلی بودند با اینکه فروشی نداشتند، اما حقوق و مزایای کارکنان خود را پرداخت نموده و هیچ تعدیل نیرویی انجام ندادند.

رئیس اتحادیه فروشندگان زعفران مشهد ادامه داد: این در حالی است که امسال حقوق و مزایای کارگران و کارمندان 31 درصد افزایش داشته و واحد های بسته بندی و صادراتی زعفران این هزینه ها را متقبل شده و پرداخت نموده اند.

میری اعلام کرد: نیرو هایی به عنوان پیمانکار در خارج از مجموعه های صادراتی و بسته بندی زعفران با این صنف همکاری دارند که در ایام شیوع کرونا فروشندگان و تولیدنمایندگان ارتباط خود را با این پیمانکاران قطع ننموده و به نوعی از آن ها حمایت کردند، لذا این بخش از هزینه ها را می توان به مجموع هزینه های واحد ها در ایام کرونایی افزود.

او به حذف برگشت ارز حاصل از صادرات در بودجه سال 1399 اشاره و توضیح داد: از دولت درخواست می گردد واحد های بسته بندی و صادرات زعفران از برگشت ارز حاصل از صادرات خود در سال 1398 معاف شده و همچنین تخفیف هایی در پرداخت بیمه سهم کارفرما برای این واحد ها در نظر گرفته گردد.

رئیس اتحادیه فروشندگان زعفران مشهد تاکید نمود: معافیت های مالیاتی و بیمه ای در امسال برای واحد های خرده فروشی که عرضه مستقیم زعفران دارند و دو ماه مجبور به تعطیلی بودند هم لازم است.

میری اظهار کرد: تعداد واحد های بسته بندی و صادراتی زعفران در مشهد و شهرک صنعتی آن 60 واحد و تعداد واحد های خرده فروشی دارای پروانه کسب از این اتحادیه 500 واحد است.

/ ف.ک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "کرونا صادرات زعفران را به حداقل رساند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا صادرات زعفران را به حداقل رساند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید