افتتاح رسمی نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی صندوق ذخیره فرهنگیان در کرمان

به گزارش سفر ارزان به دبی، مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان ضمن افتتاح رسمی پروژه نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی شرکت فرآیند های نیروگاهی ایرانیان (مفنا) از شرکت های زیرمجموعه هلدینگ پتروفرهنگ متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان، سرمایه گذاری در این صنعت را دارای توجیه مالی، همراه با سودآوری پایدار و سازگار با ملاحظات زیست محیطی بیان کرد.

افتتاح رسمی نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی صندوق ذخیره فرهنگیان در کرمان

به گزارش گروه اجتماعی سفر ارزان به دبی، جواد نوری روز شنبه 24 اردیبهشت در مراسم افتتاح رسمی این پروژه با اشاره به فرایند اجرای آن، گفت: عملیات اجرایی این پروژه با اعتباری بالغ بر 180 میلیارد تومان در اسفندماه 1399 در شهرستان اسفندقه استان کرمان شروع و در مدت زمان پیش بینی شده یکساله، در اسفند 1400 تکمیل و به بهره برداری رسیده است.

وی اضافه نمود: بیشتر تجهیزات این نیروگاه از جمله ترانس های آن، ساخت ایران است. کلیه عملیات ساختمانی، نصب تجهیزات، آماده سازی و راه اندازی این نیروگاه به وسیله کارشناسان و نیرو های متخصص ایرانی و زیر نظر اجرایی شرکت مدیریت فرایند های نیروگاهی ایرانیان به انجام رسیده است. بعلاوه ارزش اضافه نموده قابل توجهی به همراه خواهد داشت.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: این نیروگاه از اواخر اسفند ماه 1400 عملآ وارد فاز بهره برداری تجاری شد.

به گفته وی، شرکت مدیریت فرآیند های نیروگاهی ایرانیان (مفنا) علاوه بر نیروگاه 10 مگاواتی خورشیدی اسفندقه کرمان، مالک یک نیروگاه 25 مگاواتی گازی در گچساران استان کهگیلویه و بویر احمد است که در مهر ماه 1398 به بهره برداری تجاری رسیده است.

جواد نوری با اشاره به برنامه های مفنا و صندوق ذخیره فرهنگیان برای سرمایه گذاری در این صنعت، توضیح داد: در برنامه استراتژی 5 ساله شرکت مفنا، احداث 16 نیروگاه مقیاس کوچک 25 مگاواتی، 10 نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی، 2 نیروگاه بادی 50 مگاواتی و یک نیروگاه 1000 مگاواتی سیکل ترکیبی در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان توضیح داد: مفنا در زمینه سرمایه گذاری در احداث نیروگاه های گازی، نیروگاه های سیکل ترکیبی و انرژی های تتازهپذیر خورشیدی و بادی فعالیت می نماید و در صورت اصلاح و ابلاغ هرچه سریعتر قرارداد های تضمینی خرید برق به وسیله وزارت نیرو، سرمایه گذاری خود در زمینه های فوق به خصوص نیروگاه های خورشیدی و بادی را به زودی توسعه خواهد داد.

نوری با بیان اهمیت موضوع انرژی های پاک و منظره توسعه این صنعت در آینده، سرمایه گذاری در این حوزه را بسیار ارزشمند، دارای توجیه مالی و همراه با سودآوری پایدار مطرح نمود و اضافه نمود: با توجه به قرارداد خرید تضمینی برق بیست ساله با شرکت ساتبا علاوه بر یاری به چرخه فراوری برق کشور که از زیرساخت های لازم است، سود قابل توجهی از این محل نصیب اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان خواهد شد.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به سهم انرژی های تتازهپذیر و به ویژه انرژی خورشیدی در جهان، گفت: در حال حاضر عمده کشور ها در پی افزایش سهم انرژی های تتازه پذیر و کنار گذاشتن انرژی های فسیلی هستند.

جواد نوری توضیح داد: بنابراین در ایران هم برنامه ریزی برای فراوری 4 هزار مگاوات انرژی تتازهپذیر در سال های آینده صورت گرفته است که صندوق ذخیره فرهنگیان در نظر دارد تا 200 مگاوات از این انرژی را فراوری کند.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به فناوری های تازه بکار رفته در فراوری انرژی های تتازهپذیر، این حوزه را اساسا دانش بنیان مطرح نمود و یادآور شد: یکی دیگر از نتایج ایجاد نیروگاه خورشیدی اسفندقه کرمان اشتغالزایی برای بیش از 150 نفر در فرایند ساخت و بعلاوه 16 نفر به طور مستقیم و 25 نفر به صورت غیر مستقیم در دوره بهره برداری است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "افتتاح رسمی نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی صندوق ذخیره فرهنگیان در کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح رسمی نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی صندوق ذخیره فرهنگیان در کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید