ترمیم بافت های آسیب دیده با کمک زردچوبه!

به گزارش سفر ارزان به دبی، بررسی نو پژوهشگران آمریکایی نشان می دهد که زردچوبه می تواند به رشد رگ های خونی و ترمیم بافت های آسیب دیده بدن کمک کند.

ترمیم بافت های آسیب دیده با کمک زردچوبه!

یافته های تازه پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید (UC Riverside) ممکن است به رشد رگ های خونی و سایر بافت های پرورش یافته در آزمایشگاه و همچنین، ترمیم بافت های آسیب دیده در انسان های بیمار کمک کند.

کورکومین (Curcumin) که یک ترکیب موجود در زردچوبه است، خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد و به خاطر سرکوب رگ زایی (Angiogenesis) در تومور های بدخیم معروف است.

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید اکنون کشف کرده اند که وقتی این ترکیب از طریق هیدروژل های مغناطیسی به کشت سلول های بنیادی منتقل می شود، به ترشح فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) می انجامد که به رشد بافت های عروقی کمک می کند.

کاربرد کورکومین برای بازسازی عروق مدتی است که مورد توجه واقع شده است، اما به خوبی مورد بررسی قرار نگرفته است. هوینان لیو (Huinan Liu) و رزماری بورنز (Rosemary Bourns)، پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید، پروژه ای را آغاز کردند تا به بررسی خواص احیاکننده کورکومین با پوشش نانوذرات اکسید آهن مغناطیسی بپردازند و آن ها را با یک هیدروژل زیست سازگار ترکیب کنند.

هنگامی که هیدروژل مغناطیسی با سلول های بنیادی مشتق شده از مغز استخوان کشت شد، کورکومین را به تدریج و بدون آسیب رساندن به سلول ها آزاد کرد. هیدروژل های بارگذاری شده با نانوذرات پوشیده از کورکومین، در مقایسه با هیدروژل های حامل نانوذرات بدون پوشش، میزان بیشتری از فاکتور رشد اندوتلیال عروقی را منتشر کردند.

چانگلو ژو (Changlu Xu)، از پژوهشگران این پروژه گفت: پژوهش ما نشان می دهد که کورکومین منتشر شده از هیدروژل های مغناطیسی، سلول ها را به آزاد کردن فاکتور رشد اندوتلیال عروقی ترغیب می کند که یکی از مهم ترین فاکتور های رشد برای تشکیل شدن رگ های خونی تازه است.

همچنین، پژوهشگران از مغناطیس نانوذرات استفاده کردند تا ببینند آیا می توانند نانوذرات را به مکان های مورد نظر در بدن هدایت کنند یا خیر. آن ها برخی از نانوذرات پوشش داده شده با کورکومین را در یک لوله در پشت قطعات بافت تازه بدن خوک قرار دادند و از آهنربا برای هدایت موفقیت آمیز حرکت نانوذرات استفاده کردند.

این دستاورد نشان می دهد که این روش می تواند در نهایت برای رساندن کورکومین در جهت کمک به بهبود یا بازسازی بافت آسیب دیده استفاده شود.

نتایج این پژوهش، در مجله ACS Applied Materials and Interfaces به چاپ رسید.

منبع: ایسنا/ نانومگزین

منبع: فرادید

به "ترمیم بافت های آسیب دیده با کمک زردچوبه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترمیم بافت های آسیب دیده با کمک زردچوبه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید