سوختگی یک آسیب کُشنده و مهلک ترین تروما است

به گزارش سفر ارزان به دبی، حمیدرضا علیزاده، درباره سوختگی حاد، گفت: سوختگی حاد، شامل شرایط ساعت های اولیه سوختگی است که به خصوص زمانی مطرح است که بیمار هنوز وارد بیمارستان نشده و عوارض هنوز بر روی عضو، ایجاد نشده باشد. تا یک هفته اول از زمان مواجهه با عوامل حرارتی را سوختگی حاد می نامند که بسیار برهه مهمی از نظر زمانی محسوب می گردد، اگر سوختگی ها در این مدت، درست درمان نشوند، عوارض جبران ناپذیر جسمی بر جای خواهد گذاشت.

سوختگی یک آسیب کُشنده و مهلک ترین تروما است

وی اضافه کرد: یکی از نواحی رایج سوختگی، ناحیه آرنج ها و گردن است که با عارضه ای به نام انقباض ناحیه سوختگی، روبرو خواهیم شد. این عارضه بسیار دردناک است و احتیاج به مراحل متعدد جراحی دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: یکی از مؤثرترین درمان ها در پوست سوخته (نکروز شده)، برداشتن بافت نکروز (بافت مرده) است که بر روی آن، پیوند (graft) انجام می شود. graft شامل انتقال پوست، بدون اعصاب و عروق است که به نواحی سوخته شده، زده می شود (بافت مورد احتیاج این عمل، معمولاً از ناحیه ران ها صورت می پذیرد).

وی، پوست را جزو مهم ترین اعضای بدن دانست و گفت:

سوختگی به 4 درجه اصلی تقسیم بندی می شود:

سوختگی درجه یک، سطحی ترین نوع سوختگی است، آفتاب سوختگی از رایج ترین نوع سوختگی های درجه یک محسوب می شود، که معمولاً با مصرف پماد های ضد آفتاب و…، ترمیم می یابد.

علیزاده اضافه کرد: در سوختگی درجه 2، معمولاً با تاول های روبرو می شویم، که گاهی خونرسانی به عضو را به مخاطره می اندازد، مانند تاول بر روی انگشتان دست، در این شرایط کشیدن مایع تاول در شرایط استریل توصیه می شود. سوختگی درجه 2 به دو نوع A و B تقسیم بندی می شود (در سوختگی نوع A، لایه درم درگیر نشده است، اما در سوختگی نوع B، لایه درم درگیر شده است).

وی یادآور شد: در سوختگی درجه 3، درم آسیب دیده است، این افراد کاندید اتاق عمل هستند. گاهی تاندون ها و عضلات نیز، در این نوع سوختگی آسیب می بینند، که هر چه سریع تر احتیاج به عمل می باشد، تا عملکرد عضو آسیب دیده را برگردانیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، سوختگی درجه 4 را آسیب تماشا بافت استخوان نامید که در این صورت، انجام پاکسازی بافت تیره استخوان، ضرورت دارد. در این گونه سوختگی ها، گاهی به پیوند استخوان نیز احتیاج است. (در پیوند و انتقال اینگونه سوختگی ها، پوست با تمامی لایه ها منتقل می شود).

وی یادآور شد: بعد از انجام این عمل ها، موضع پیوند شده احتیاج به مراقبت های اختصاصی دارد و باید به طور مداوم از نظر زنده بودن کنترل شود (48 ساعت اول پیوند، احتیاج رسیدگی بسیار زیادی دارد).

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: بخش عمده سوختگی های بچه ها، حاصل بی مبالاتی اطرافیان است.

وی تاکید نمود: سوختگی یک آسیب کشنده است و مهلک ترین تروما یا آسیب در افراد محسوب می شود، متأسفانه بیمارستان های سوختگی، روزانه با موارد مرگ و میر زیادی روبرو هستند.

علیزاده برترین توصیه در خصوص سوختگی را، پیشگیری، آموزش و احتیاط دانست و در پاسخ به این سوال که در چه نوع سوختگی هایی احتمال قطع عضو بالاتری وجود دارد، گفت: شایع ترین قطع عضو ها در سوختگی های الکتریکی به خصوص با ولتاژ بالا اتفاق می افتد.

وی در پاسخ به این سوال که سوختگی چه زمانی تهدید نماینده حیات فرد است، اضافه کرد: این پاسخ به قدرت بدنی افراد بستگی دارد. در افراد جوان، افرادی که از روحیه بالاتری بالاتری برخوردارند و بعلاوه در خانواده هایی که از آسیب دیدگان سوختگی به خوبی مراقبت می نمایند، مقاومت بیشتری نسبت به سوختگی وجود دارد و احتمال بهبودی این افراد بیشتر است.

این فوق تخصص بیماری های ترمیمی و سوختگی گفت: در سوختگی الکتریکی، ممکن است در ابتدا مفاصل حرکت داشته باشند، ولی در اثر فشار قوی برق، اعصاب و عروق اصلی تخریب می شوند و ممکن است در طی 48 ساعت اول بعد از سوختگی، با لخته شدن خون در عروق، روبرو شویم که باعث تخریب عضو می شود.

وی به اینگونه آسیب دیدگان تاکید نمود: پس از سوختگی الکتریکی، به فوریت به مراکز درمانی مراجعه نمایند، تا طی عمل جراحی فوری، از تخریب عضو جلوگیری به عمل آید.

علیزاده یادآور شد: سوختگی های شیمیایی بیشتر در محیط های کار اتفاق می افتد (صنایع مربوط به رنگ) و یا خانم هایی که در منزل از مواد شوینده اسیدی یا بازی استفاده می نمایند، که ممکن است بخار حاصل از این مواد، با تخریب مجاری تنفسی فوقانی همراه باشد. در این موارد، فرد آسیب دیده، باید فوراً از محیط خارج شود، تا از تماس بیشتر با مواد سوزاننده جلوگیری شود و در صورت احتیاج، سریعاً به مراکز درمانی مراجعه نمایند.

منبع: فرارو

به "سوختگی یک آسیب کُشنده و مهلک ترین تروما است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوختگی یک آسیب کُشنده و مهلک ترین تروما است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید