ماموریت تاریخی برای چین؛ حضور همزمان شش فضانورد در دومین ایستگاه فضایی سرنشین دار جهان

به گزارش سفر ارزان به دبی، برای اولین بار در تاریخ فضانوردی چین، روز چهارشنبه در حالی که یک ایستگاه فضایی در حال چرخش درمدار بود، سه فضانورد وارد آن شدند تا ماموریت را از افراد حاضر تحویل بگیرند. بدین ترتیب بعد از ایستگاه فضایی بین المللی متعلق به ناسا، دومین ایستگاه فضایی سرنشین دار جهان عملیات خود را آغاز کرد.

ماموریت تاریخی برای چین؛ حضور همزمان شش فضانورد در دومین ایستگاه فضایی سرنشین دار جهان

فضاپیمای شنزو-15 یا سفینه الهی و سه مسافر آن در ساعت 23:08 به وقت محلی با موشک لانگ مارچ-2 اف از مرکز پرتابی جیوچوان به فضا فرستاده شد. به گزارش تلویزیون دولتی چین این ماموریت در شامگاه سه شنبه و در شرایطی که دمای هوا زیر صفر درجه بود در صحرای گوبی در شمال غربی چین انجام شد.

با فرستاده شدن شنزو-15 در مجموع یازده ماموریت فضایی برای سرهم کردن ایستگاه فضایی موسوم به کاخ آسمانی اجرا شده است که در این بین سه ماموریت آن همراه با خدمه بوده که برای نصب تجهیزات به فضا اعزام شده بودند. اولین این ماموریت ها نیز در ماه آوریل سال 2021 آغاز شده بود.

فضاپیمای شنزو پس از شش ساعت پرواز به ایستگاه فضایی رسید و با استقبال گرم خدمه حاضر در ایستگاه روبرو شدند.

رکوردی دیگر برای چین

با رسیدن فضانوردان تازه، ماموریت خدمه حاضر در ایستگاه فضایی هم به خاتمه رسید. نفرات قبلی از ماه ژوئن در شنزو-14 هستند و بعد از واگذاری کنترل ایستگاه فضایی به نفرات تازه به زمین باز خواهند گشت. این تعویض خدمه یک هفته به طول خواهد انجامید. به عبارتی، به مدت یک هفته شش نفر در یک ایستگاه فضایی حضور خواهند داشت که همین امر هم برای برنامه فضایی چین یک رکورد دیگر محسوب می شود.

در شرایطی که در کشور چین روز به روز بر سطح نارضایتی های مردم در خصوص سیاست های کووید-صفر افزوده می شود و شرایط داخلی و خارجی بر وفق اقتصاد چین نیست، این دستاورد فضایی شاید بتواند برای لحظاتی موجب شادمانی در این کشور شود. برخی از واکنش های مردمی در چین با شعار زنده باد سرزمین مادری! همراه بود.

کاخ آسمانی محصول کار دو دهه ای چین است. چین پروازهای فضایی سرنشین دار خود را در سال 2003 آغاز کرد. در آن زمان، یک خلبان جنگنده بازنشسته به نام یانگ لی وِه، با یک کپسول کوچک برنزی رنگ به نام شنزو-5 به مدار فرستاده شد و اولین مرد چینی حاضر در فضا لقب گرفت و مورد تحسین میلیون ها نفر در کشورش شد.

پس از اینکه چین از برنامه های ایستگاه فضایی بین المللی ناسا جدا شد و طبق قوانین ایالات متحده از هرگونه همکاری مستقیم یا غیرمستقیم با آژانس فضایی آمریکا منع شد؛ ایستگاه فضایی کاخ آسمانی همچون نمادی از توانمندی و اعتمادبه نفس روزافزون این کشور و چالشی برای ایالات متحده در این ظاهر خواهد شد.

نسل سوم فصانوردان متفاوت خواهند بود

فضانوردان اعزامی به مدت شش ماه در فضا خواهند بود. این افراد به عنوان نسل دوم فضانوردان چینی همچون نسل اول فضانوردان در دهه 1990 میلادی، همگی از افسران سابق نیروی هوایی بوده اند. این در حالیست که نسل سوم فضانوردان چینی همگی از بین افراد جوان و تحصیلکرده و تربیت شده برای فضانوردی هستند.

چین از هم اکنون برای نسل چهارم فضانوردان نیز برنامه دارد و از هم اکنون از بین دانش آموختگان دکتری در رشته زیست شناسی، فیزیک، شیمی و زیست پزشکی و ستاره شناسی نیزرو جذب می کند.

در فرایند جذب نیرو، برای اولین بار از بین داوطلبان از تایوان و ماکائو نیز گزینش صورت می گیرد.

در دهه آینده، انتظار می رود چین هر سال دو ماموریت سرنشین دار را به سمت ایستگاه فضایی پرتاب کند.

انتظار می رود فضانوردان حاضر در این ایستگاه فضایی بیش از 1000 آزمایش علمی - از جمله مطالعه نحوه سازگاری گیاهان در فضا تا نحوه رفتار مایعات در ریزگرانش را انجام دهند.

هرچند برنامه فضایی در مقایسه با فناوری و تجربیات ناسا هنوز در مراحل ابتدایی خود واقع شده است، اما از زمانی که مائو تسه تونگ رهبر فقید این کشور، از این که چین حتی نمی تواند یک سیب زمینی را به مدار زمین پرتاب کند اظهار تاسف کرد تا کنون بسیار پیشرفت کرده است.

منبع: انتخاب

به "ماموریت تاریخی برای چین؛ حضور همزمان شش فضانورد در دومین ایستگاه فضایی سرنشین دار جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماموریت تاریخی برای چین؛ حضور همزمان شش فضانورد در دومین ایستگاه فضایی سرنشین دار جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید