مخالفت مرکز پژوهش ها با نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور

به گزارش سفر ارزان به دبی، دفتر مطالعات پژوهش های زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی با نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور مخالفت کرد.

مخالفت مرکز پژوهش ها با نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور

به گزارش گروه سیاسی سفر ارزان به دبی، دفتر مطالعات پژوهش های زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی با نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور مخالفت کرد.

در این گزارش آمده است: صرفه جویی در مصرف انرژی اصلی ترین انگیزه برای اجرای طرح تغییر ساعت در کشور ها بوده است، اما در سال های اخیر، آثار سوء تغییر ساعت بر سلامتی افراد جامعه در بعضی از کشور های اروپایی موجب شده تداوم اجرای این طرح با تردید روبرو گردد.

در واقع در سال های اخیر به دلیل افزایش اهمیت سلامتی افراد جامعه نسبت به صرفه جویی انرژی، موجب شده بعضی کشور های عضو اتحادیه اروپا گرایش به سمت توقف اجرای طرح تغییر ساعت داشته باشند گرچه هنوز هم به اجرای آن مبادرت می ورزند. تنظیم فعالیت افراد آن جوامع با زمان محلی؛ دلیل اثرگذاری بر سلامتی افراد (تغییر ساعت بیداری و خواب) در این جوامع اعلام شده است. این درحالی است که در کشور های اسلامی نظیر ایران، تنظیم فعالیت های افراد علاوه بر زمان محلی با زمان خورشیدی نیز تنظیم می گردد.

در مرداد ماه 1386 با توجه به آنالیز های علمی، فرهنگی، اجتماعی و موضوع صرفه جویی انرژی، قانون تغییر ساعت رسمی کشور تصویب شد. در سال 1397، بازاندیشی برای عدم اجرای تغییر ساعت، در بعضی کشور های اتحادیه اروپا موضوع آثار منفی آن بر ساعات فیزیولوژیک در اروپا و آمریکا رسانه ای شد. در حال حاضر، یک چهارم از کشور های جهان که در نیمکره شمالی زمین واقع هستند به تغییر ساعت مبادرت می ورزند. در ایران اسلامی، انجام فرائض دینی، مبتنی بر تغییرات طلوع و غروب آفتاب است. فارغ از مسائل صرفه جویی انرژی، زمان بندی شروع فعالیت های روزانه افراد به اوقات شرعی نزدیک تر است. پزشکان و اطبا معتقدند، برترین زمان تنفس صبحگاهی براساس ساعات فیزیولوژیک ساعت 4 و بهینه ترین زمان شروع فعالیت روزانه ساعت 8-7 صبح است.

در بخش دیگری از گزارش مرکز پژوهش های مجلس آمده که لذا به نظر می رسد، آسیب مترتب ناشی از تغییر ساعت در ایران به گستره ای که در کشور های اروپایی مطرح است، نباشد. از سوی دیگر، اجرای طرح تغییر ساعت نقش بسزایی در کاهش مصرف انرژی برق دارد. تغییر ساعت رسمی کشور در صرفه جویی مصرف انرژی برق کشور مؤثر است و این تأثیر بین 3-1 درصد متغیر است. در کاهش پیک مصرف برق کشور نیز این تأثیر بین 5/1-1 درصد پیش بینی شده است.

در جمع بندی این گزارش آمده است که لذا با توجه به آنالیز کارشناسی آثار اجرای قانون تغییر ساعت رسمی کشور به ویژه بر مقدار صرفه جویی مصرف انرژی و ساعت پیک بار برق و با توجه به توضیحات مندرج در این گزارش پیشنهاد می گردد، کماکان این قانون همانند سنوات گذشته اجرا گردد. به دلیل توجیه پذیری و مستند بودن نتایج پژوهش های مطالعه آثار تغییر ساعت رسمی کشور و با توجه به اهمیت جایگاه صرفه جویی انرژی و تنظیم فعالیت های اجتماعی با توجه به اوقات شرعی، پیشنهاد می گردد که این قانون کمافی السابق در کشور اجرا گردد و لذا تصویب طرح پیشنهاد نمی گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "مخالفت مرکز پژوهش ها با نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت مرکز پژوهش ها با نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید