کشف سیاهچاله گرسنه ای که در حال تبدیل کردن یک ستاره به دونات است

به گزارش سفر ارزان به دبی، ستاره شناسان مشاهدات شان از این تشعشع را با بازرسی صحنه در مرکز کهکشان ESO 583-G 004 در نور فرابنفش با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل دنبال کردند. اگرچه هابل از این رویداد که AT 2022 dsb نامگذاری شده است بسیار دور است و نمی تواند سرنوشت ستاره را تشخیص دهد، اما تیم منجمان توانستند صحنه را با استفاده از نور ستاره محکوم به فنا بازسازی نمایند.

کشف سیاهچاله گرسنه ای که در حال تبدیل کردن یک ستاره به دونات است

ستاره شناسان یک سیاهچاله کشف نموده اند که در حال بلیعدن یک ستاره است و آن را مانند تافی در فضا می کشد و بقایای آن را به شکل یک دونات ستاره ای در می آورد.

به نقل از اسپیس، پروژه آنالیز اتوماتیک تمام آسمان برای کشف ابرنواختر ها (ASAS-SN) اولین بار این پدیده خشن را که با عنوان رویداد شکست کشندی (TDE) شناخته می گردد، به وسیله یک تشعشع تابشی پرانرژی رصد کرد. این پدیده در قلب کهکشانی در فاصله 300 میلیون سال نوری از زمین در حال وقوع است.

ستاره شناسان مشاهدات شان از این تشعشع را با بازرسی صحنه در مرکز کهکشان ESO 583-G 004 در نور فرابنفش با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل دنبال کردند. اگرچه هابل از این رویداد که AT 2022 dsb نامگذاری شده است بسیار دور است و نمی تواند سرنوشت ستاره را تشخیص دهد، اما تیم منجمان توانستند صحنه را با استفاده از نور ستاره محکوم به فنا بازسازی نمایند.

طیف نوری ستاره نشان داد که چگونه به وسیله سیاهچاله از هم پاشیده شده است، پیش از اینکه مانند تافی کشیده گردد و وارد سیاهچاله گردد. فرآیند رویداد شکست کشندی باعث شد که سیاهچاله با مواد ستاره ای دونات شکل و گاز فوق گرم احاطه گردد و در حالی که بسیاری از این مواد به تدریج در سیاهچاله سقوط می نمایند، بعضی از آن ها به سمت خارج فرار می نمایند.

تا به امروز، تلسکوپ هایی از جمله هابل حدود 100 مورد از این فعل و انفعالات خشن را بین سیاه چاله ها و ستارگانی که بیش از حد به آن ها نزدیک هستند، مشاهده نموده اند، اما آن چه که رصد AT 2022 dsb را منحصر به فرد می نماید این است که این رصد در نور ماورابنفش انجام شد در حالی که بیشتر رویداد های شکست کشندی در نور پرتو ایکس مشاهده می شوند.

امیلی انگلتالر (Emily Engelthaler)، محقق مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین در بیانیه ای گفت: هنوز با توجه به زمان مشاهده، رویداد های جزر و مدی بسیار کمی در نور فرابنفش مشاهده می شوند. این واقعا مایه تاسف است، زیرا اطلاعات زیادی وجود دارد که می توان از طیف فرابنفش به دست آورد.

گروهی که رویداد شکست کشندی AT 2022 dsb را با استفاده از طیف سنجی فرابنفش مشاهده کردند، توانستند آن را برای مدت طولانی تر از حد معمول از شروع تا مراحل بعدی تغذیه یا برافزایش زیر نظر بگیرند.

پیتر ماکسیم (Peter Maksym) یکی دیگر از محققان مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین می گوید: به طور معمول، مشاهده این رویداد ها سخت است. ممکن است در ابتدای آن در زمانی که پدیده واقعاً روشن است، چند مشاهده انجام دهید. پروژه ما از این نظر فرق دارد و به گونه ای طراحی شده که به چند رویداد جزر و مدی در طول یک سال نگاه کند تا ببیند چه اتفاقی می افتد.

رویداد های شکست کشندی به اخترشناسان نشان داده اند که سیاهچاله ها خورنده های آشفته ای هستند، به این معنا که بعضی از مواد به جای مانده از نابودی ستارگان در این رویداد ها به فضا پرتاب می شوند و احتمالاً تحت عنوان فواره هایی از ماده با سرعتی باورنکردنی نزدیک به سرعت نور حرکت می نمایند.

این رویداد شکست کشندی نیز تفاوتی با سایرین ندارد. مشاهدات این تیم نشان می دهد که باد ستاره ای با سرعت حدود سه درصد سرعت نور یا حدود 20 میلیون مایل در ساعت (تقریباً 32.2 میلیون کیلومتر در ساعت) به سمت زمین حرکت می نماید.

تغییرات در بقایای ستاره نابود شده در رویداد شکست کشندی AT 2022 dsb در بازه زمانی چند روزه تا چند ماهه رخ می دهد، به این معنی که طیف سنجی فرابنفش و مشاهدات این تغییرات می تواند به ستاره شناسان اطلاعات بیشتری در خصوص چنین سیاه چاله هایی بدهد.

مشاهده لبه یک دونات کیهانی

داده های طیف سنجی AT 2022 dsb که هابل آن ها را جمع آوری نموده است به وسیله تیمی که معتقدند این داده ها از ناحیه گازی بسیار روشن، داغ و دوناتی شکلی که زمانی ماده تشکیل دهنده ستاره بوده، به دست آمده است مورد تجزیه و تحلیل نهاده شد.

آن ها بعلاوه توانستند تشخیص دهند که این دونات که در اطراف سیاهچاله می چرخد میزان ای مشابه منظومه شمسی ما دارد.

یافته های این تیم در بیست و چهل و یکمین نشست انجمن نجوم آمریکا در روز چهارشنبه 12 ژانویه اعلام شد.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید

به "کشف سیاهچاله گرسنه ای که در حال تبدیل کردن یک ستاره به دونات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سیاهچاله گرسنه ای که در حال تبدیل کردن یک ستاره به دونات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید