اکوتوریسم سفری مسئولانه به منطقه ها طبیعی است

به گزارش سفر ارزان به دبی، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده و گزارشات منتشر شده، اکوتوریسم سفری مسئولانه به منطقه ها طبیعی است.

اکوتوریسم سفری مسئولانه به منطقه ها طبیعی است

چنین سفرهایی را میتوان به لطف شبکه بین المللی موجود میان افراد، مؤسسات و صنعت گردشگری ایجاد کرد که در آن گردشگران و متخصصان گردشگری در مورد مسائل زیست محیطی آموزش می بینند.

همچنین اکوتوریسم ملی استرالیا، این نوع از گردشگری را به عنوان گردشگری پایدار زیست محیطی با تمرکز اولیه بر تجربه منطقه ها طبیعی تعریف می کند که درک، قدردانی و حفاظت از محیط زیست و موضوعات فرهنگی را تقویت می کند.

گردشگری اکوتوریسم علاوه بر به حداقل رساندن تأثیرات فیزیکی، اجتماعی، رفتاری و روانی زمینه ایجاد فرهنگ احترام و حفاظت از محیط زیست و در عین حال ارائه تجربیات مثبت به بازدیدکنندگان و میزبانان فراهم می سازد.

امروزه دسترسی به مقاصد اکوتوریسم از راه دور آسان تر شده است. برای بسکمک از مردم، مقاصد و فعالیت های گردشگری سنتی کافی نیستند و به تعبیری از تجربه آنها احساس رضایت نمی کنند، بنابراین امروزه افراد علاقه بیشتری به گردشگری چالش برانگیز و آموزشی پیدا کرده اند.

در اکوتوریسم، آگاهی بیشتری نسبت به لزوم حفاظت از محیط زیست و تمایل به مشارکت در این امر وجود دارد، بگونه ای که میتوان برخی از مسافران را که مایلند دوستدار محیط زیست تلقی کرد. اکوتوریسم ممکن است به حفاظت از مکانهای حساس محیطی و افزایش آگاهی در مورد مسائل حساس محیطی و اجتماعی نیز کمک کند. همچنین ممکن است فرصت های درآمدی مناسبی برای مردم محلی ایجاد کند.

پیوستن به اکوتوریسم راهی برای تضمین ادامه رونق صنعت گردشگری و ارائه مزایای اجتماعی و اقتصادی به مقاصد و جوامع در سراسر جهان است. اکوتوریسم فرصتی را برای غرق شدن در جهانی طبیعی به شیوه ای لذت بخش و مؤثر فراهم می کند که در نتیجه شفقت بیشتر و سرپرستی بهتر از شگفتی های طبیعی به جای مانده جهان را به همراه دارد.

علیرغم هدف حفاظت از محیط زیست، اکوتوریسم می تواند حتی ناخواسته آسیب های زیست محیطی ایجاد کند، چرا که اکوتوریست ها اغلب به منطقه ها و محیطی شکننده می فرایند که در معرض خطر سقوط یا فرسایش قرار دارند.

اختلال در حیات وحش، حذف پوشش گیاهی و افزایش تولید زباله به دلیل حضور بازدیدکنندگان در منطقه نیز از پیامدهای احتاقتصادی اکوتوریسم است.

برخی از بازدیدها در دوره های حساس مانند دوره های پرورش یا جوجه ریزی انجام می شود و اثرات پنهانی مانند مصرف سوخت برای سفرهای هوایی یا جاده ای نیز وجود دارد، از این رو خطر تبدیل اکوتوریسم به گردشگری انبوه علاوه بر تأثیرات زیست محیطی، تأثیرات بزرگ در سطوح مختلف نیز بدنبال خواهد داشت که از جمله آنها میتوان پاکسازی زمین ها برای ساخت زیرساخت ها را نام برد.

تفاوت های اکوتوریسم و گردشگری انبوه

در مقایسه با گردشگران انبوهی که در پی حواس پرتی ها، مکان های فرهنگی و زندگی شلوغ شهرهای بزرگ هستند، شانس بیشتری برای سفر گردشگران بوم گردی به مکانهای احاطه شده در طبیعت وجود دارد.

اکوتوریسم معمولاً به این معنی است که مسافران ملزومات سفر خود را مهیا می کنند، درحالیکه گردشگری انبوه در ارتباط با آژانس های مسافرتی و اپراتورهای تور صورت می گیرد.

در گردشگری انبوه، خدمات مختلفی درگیر هستند، در حالی که در سایت اکوتوریسم تعداد کمی از خدمات درگیر هستند. فعالیت های اکوتوریسم معمولاً مرتبط با طبیعت هستند، به عنوان مثال میتوان پیاده روی و کاوش در مسیرها، تماشای پرندگان و یا غواصی در صخره ها را از این دسته دانست.

براساس موارد گفته شده، اکوتوریسم در مقایسه با گردشگری رایج و معمول از نظر فیزیکی با سختی بیشتری همراه است. گروه های کوچک و اقامت طولانی مدت نیز در این نوع از گردشگری رایج است، درحالیکه گردشگری انبوه اغلب متکی بر اقامت گروه های بزرگ برای دوره های زمانی کوتاه است.

منبع: همگردی

به "اکوتوریسم سفری مسئولانه به منطقه ها طبیعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکوتوریسم سفری مسئولانه به منطقه ها طبیعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید