بند گلستان مشهد، منطقه ای دیدنی در طرقبه

به گزارش سفر ارزان به دبی، مشهد و اطراف آن پر از ییلاق های خوش آب و هوا، باغ ها و روستاهای بکر است. اگر اهل طبیعت گردی هستید گزینه های زیادی برای لذت بردن از طبیعت خواهید داشت. یکی از مکان های دیدنی و تفریحی نزدیک مشهد و منطقه ییلاقی طرقبه، بند گلستان می باشد.

بند گلستان مشهد، منطقه ای دیدنی در طرقبه

بند گلستان مشهد در فاصله 8 کیلومتری نسبت به غرب مشهد و 5 کیلومتری شمال شرق طرقبه واقع شده است. محل این بند تاریخی در نزدیکی روستای قدیمی حصار گلستان و بر روی رود گلستان است و به همین خاطر به آن بند گلستان می گویند. در حال حاضر منطقه بند گلستان یک مکان توریستی است که با وجود آبی که در این بند وجود دارد، منطقه سرسبز و منظره ای زیبا ایجاد شده است.

تاریخچه بند گلستان

قدمت ساخت سد تاریخی گلستان به زمان تیموریان باز می شود که بر روی رودخانه گلستان مشهد احداث شد و با وجود اینکه حدود 500 سال از عمر این بنا می گذرد، هنوز سالم و پابرجاست. به لطف آبی که پشت این سد جمع می شود، مخصوصا در فصل های پربارش سال، منطقه ها اطراف کاملا سرسبز هستند. از طرفی در بخش های جنوبی سد هم مردم بر روی زمین های کشاورزی فعالیت می نمایند و قریه آبکوه به لطف آن پر آب است.

در خصوص سازنده این سد تاریخی حدس و گمان های زیادی می زنند. بعضی افراد، شاهرخ پسر تیمور گورکانی را سازنده سد می دانند. اما بعضی ادعا می نمایند گوهرشاد بیگم سازنده و معمار این سد تاریخی است که همسر شاهرخ میرزا بوده است. بد نیست بدانید که وظیفه ساخت مسجد گوهرشاد نیز بر عهده گوهرشاد بیگم بوده است.

اما اگر بخواهیم مستنداتی که در کتاب اسناد و مکاتبات تاریخی ایران آمده را ملاک قرار دهیم سازنده و معمار سد گلستان مشهد شخص دیگری است. طبق مستنداتی که دکتر عبدالحسین نوایی، مؤلف کتاب آورده، سازنده بند گلستان مشهد، ابوسعید گورکانی است. اکنون سد تاریخی گلستان یکی از موقوفات امام رضا (ع) است و تحت مالکیت آستان قدس رضوی است. در طی چند وقت اخیر، جلسات مشترک بین سازمان آب و آستان قدس رضوی انجام گرفت. هدف این است که مالکیت آن دوباره به سازمان آب برشود.

برترین فصل بازدید

طبیعت بند گلستان مشهد، بکر و سرسبز است که در فصل بهار قطعا با فضایی زیباتر روبرو خواهید بود. قدم زدن در خیابان ها، سرگرمی و لذت از امکانات مختلف مثل پارک، رستوران، کافی شاپ، نشستن دور دریاچه و یا مشاهده سد از راه دور بسیار لذت بخش است.

آبی که پشت سد گلستان مشهد قرار گرفته، از ارتفاعات بینالود است و حاصلخیزی دشت توس به آن وابسته است. در طول جهت این آب تا رسیدن به پشت سد، باغ های طرقبه، عنبران و جاغرق از آن استفاده می نمایند. متأسفانه به جز فصل بهار که به دلیل بارندگی، عمق آب افزایش پیدا می نماید و می توان با قایق سرگرمیی از آن لذت برد، در باقی طول سال، عمق آب بسیار کم است. دلیل اصلی این اتفاق مصرف بی رویه آب در زمین های بالا دستی است.

جاذبه های دیدنی اطراف بند گلستان

پارک بند گلستان مشهد (پارک وکیل آباد)

روستای زیبای حصار گلستان

امامزادگان یاسر و ناصر

رستوران ها و کافی شاپ ها

در منطقه بند گلستان کافه رستوران های متعددی وجود دارد که می توانید برای صرف غذا و یا نوشیدنی انتخاب کنید. بیشتر این کافه رستوران ها منظره زیبا و بی نظیر دریاچه بند گلستان را دارند و از کیفیت غذایی و محیطی بالایی برخوردارند. از جمله برترین گزینه ها موارد زیر می باشد؛

کافه رستوران نگین گلستان

رستوران ساحلی بند گلستان

کافه رستوران الماس گلستان

چطور به بند گلستان برویم ؟

جهت دسترسی بند گلستان مشهد، از بزرگراه وکیل آباد می گذرد. کافیست در انتهای بزرگراه به سمت طرقبه بپیچید تا در 5 کیلومتری آن، بند گلستان را مشاهده کنید.

آدرس: مشهد، انتهای بزرگراه وکیل آباد، بعد از پارک جنگلی وکیل آباد، جاده طرقبه

منبع: گردشبان

به "بند گلستان مشهد، منطقه ای دیدنی در طرقبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بند گلستان مشهد، منطقه ای دیدنی در طرقبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید