عراقچی از شروع غنی سازی 60 درصد در ایران اطلاع داد

به گزارش سفر ارزان به دبی، تهران (پانا)- سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزات امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان از شروع غنی سازی 60 درصدی اطلاع داد.

عراقچی از شروع غنی سازی 60 درصد در ایران اطلاع داد

به گزارش اداره کل دیپلماسی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، سید عباس عراقچی که برای ادامه گفت و گوها و نشست کمیسیون مشترک برجام امروز به وین سفر نموده است این خبر را بیان کرد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه امروز در نامه ای به رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام نموده است که غنی سازی 60 درصدی را آغاز می نماید.

عراقچی همچنین بیان کرد: یک هزار سانتریفیوژ دیگر با 50 درصد ظرفیت بیشتر به ماشین های موجود در نطنز، علاوه بر جایگزینی ماشین های صدمه دیده، اضافه می گردد.

وی گفت: نشست رسمی کمیسیون مشترک فردا یک مقدار با تاخیر برگزار می گردد به علت اینکه ظاهرا یکی از اعضای هیئت اتحادیه اروپا تست کرونای مثبت داشته و لذا این هیئت ناچارا با یک مقدار تاخیر وارد می شوند، اما رایزنی های بین هیئت های مختلف از همین الان در حقیقت آغاز شده و مهم هم همین رایزنی های دو جانبه و چند جانبه به صورت غیر رسمی است. ما این رایزنی ها و دیدارها را آغاز کردیم. جلسه رسمی هم فکر می کنم پس فردا برگزار گردد و امیدوار هستیم که در این دوره بتوانیم به یک جمع بندی برسیم.

عراقچی در ادامه اضافه کرد: در این دور از مذاکرات، هیئت ایرانی با قوت و قدرت کامل حاضر شده است. حادثه نطنز عزم ما را برای هم پیشرفت در عرصه هسته ای و هم پیشرفت در عرصه مذاکرات قوی تر نموده است. دست ما الان بر خلاف آنچه که ممکن است برخی ها فکر نمایند، در مذاکره بسیار پرتر است. ما دیروز به آژانس بین المللی انرژی اتمی بیان کردیم که یک هزار سانتریفیوژ جدید در نطنز نصب خواهد شد.

وی با اشاره به خرابکاری در تاسیسات نطنز گفت: هزار سانتریفیوژی که در نطنز نصب خواهد شد سوای پنج هزار و 60 سانتریفیوژ موجود می باشد که ممکن است تعدادی صدمه دیده باشند و جایگزین خواهند شد.

معاون سیاسی وزیر خارجه با بیان اینکه آمار ماشین ها در نظنز بالاتر خواهند رفت و ماشین های قوی تر و با کارکرد بهتر در این تاسیسات نصب خواهد شد، اضافه کرد: حادثه 2 روز گذشته باعث می گردد که نظنز خیلی قوی تر و با سانتریفیوژهای بیشتر و پیشرفته تر به کار خودش ادامه دهد. این را ما دیروز به آژانس رسما بیان کردیم که این کار صورت خواهد گرفت.

عراقچی از تحویل نامه دیگری به آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز سه شنبه اطلاع داد و گفت: در این نامه بیان کردیم که ما غنی سازی 60 درصد را آغاز خواهیم کرد. غنی سازی 60 درصد یکی از احتیاجهای ما برای فراوری برخی از داروهای خاص یعنی داروهای رادیوایزوتوپ است.

وی با اشاره به این موضوع که برخی از داروهای رادیوایزوتوپ احتیاج به مواد غنی شده تا 60 درصد دارد، اعلام کرد: توضیحات فنی مربوط به این داروها را همکاران سازمان انرژی اتمی ارائه خواهند کرد ولی ما امروز به آژانس بیان کردیم که این کار صورت خواهد گرفت و ما از امروز غنی سازی را در سطح 60 درصد و در حد احتیاج دارویی آغاز خواهیم کرد و این کار هم به پیش خواهد رفت.

مذاکره نماینده ارشد کشورمان درباره فضای مذاکرات نیز گفت: فضای مذاکرات در چنین فضایی است که ترسیم کردم. ما با قوت و قدرت در مذاکرات حاضر می شویم و هدف ما برطرف کلی تحریم ها است. باید برطرف تحریم ها به صورت کامل صورت گیرد، راستی آزمایی گردد و بعد ایران به تعهداتش باز خواهد گشت.

عراقچی توضیح داد: این موضع ماست و بقیه اش بستگی به این دارد که طرف های مقابل چقدر بخواهند در مقابل این موضع منطقی از خودشان همراهی نشان دهند. ما اینجا نیستیم که وقت خودمان را تلف کنیم؛ باید پیشرفت ملموس صورت گیرد و ما در انتها این دوره از مذاکرات با یک جمع بندی بتوانیم به تهران برگردیم.

هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام از 13 فروردین ماه جاری به صورت برخط با حضور نمایندگان ایران و کشورهای 1+4 آغاز شد و ادامه آن به صورت حضوری در وین ادامه یافت.

منبع: خبرگزاری پانا

به "عراقچی از شروع غنی سازی 60 درصد در ایران اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی از شروع غنی سازی 60 درصد در ایران اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید