دلیل افزایش دامنه نوسان چه بود؟

به گزارش سفر ارزان به دبی، میثم فدایی در ارتباط با برنامه رادیو اقتصاد درباره دلایل افزایش دامنه نوسان اضافه نمود: بعد از آغاز سال تازه بازار سرمایه فرایند مثبتی را آغاز کرد، از طرفی حجم معاملات نسبت به ماه های قبل از آن رشد قابل ملاحظه ای داشته و بعضی ابهامات و متغیرهای اثرگذار بر بازار نیز رفع شده است.

دلیل افزایش دامنه نوسان چه بود؟

وی افزود: یکی از متغیرهای تاثیر گذار بر بازار، تعیین شدن ابهامات بودجه 1401 بود که این ابهام رفع شده و شرایط بازار به نحوی است که مساعد افزایش دامنه نوسان بود.

فدایی درباره تاثیر اقدام فرابورس و یاری آن به بازار سرمایه هم گفت: یکی از ویژگی های اصلی بازار سرمایه، بحث نقدشوندگی هست. دامنه نوسان یک محدودیتی بود که برای جلوگیری از هیجانات بازار در سال های گذشته در نظر گرفته شده بود که با رشد و بلوغ سرمایه گذاران و افزایش عمق تحلیلی سرمایه گذاران، به تناسب آن دامنه نوسان افزایش پیدا نموده است.

وی بااشاره به اینکه در سال های اخیر بازار سرمایه بسیار مورد توجه قرار گرفته و سرمایه گذاران بازارهای مختلفی را تجربه نموده اند گفت: عمق دانش و تحلیل گری بازار سرمایه در مقایسه با سال های گذشته بهبود پیدا نموده است.

مدیرعامل فرابورس افزود: به همین دلیل برای افزایش نقدشوندگی در بازار سرمایه دامنه نوسان افزایش پیدا کرد که این افزایش در بازارهای اول بورس و فرابورس هست که معمولاً شرکت های سودآورتر در این بازارها پذیرش شدند.

فدایی ادامه داد: در اوایل سال 1400 با تصمیم شورای عالی بورس و شرایط بازار، دامنه نوسان نامتقارن وجود داشت که در دوره نو شورای عالی بورس به ریاست اقای خاندوزی وزیر اقتصاد، تصمیم گیری درباره دامنه نوسان که از وظایف ذاتی سازمان بورس بود را به سازمان بورس محول کرد و شورای عالی بورس در قدم اول تصمیم گرفت دامنه نوسان از مثبت و منفی 5 درصد را به مثبت و منفی 6 درصد افزایش دهد.

وی درباره کمتر شدن فاصله منفی دامنه نوسان هم گفت: بازار باید یک بازار متقارن و متعادل باشد. ما تجربه دامنه نامتقارن در بازار را داشتیم که از منفی 2 تا مثبت 6 بود که اثرات خیلی خوبی نداشت.

مدیرعامل فرابورس درباره اینکه آیا مجددا شاهد افزایش دامنه نوسان خواهیم بود یا خیر گفت: طبق مصوبه سازمان بورس قرار است بعد از 3 ماه بورس و فرابورس گزارشی تحلیلی از دامنه نوسان به سازمان بورس ارائه نمایند که آیا شرایط بازار مجددا آمادگی افزایش دامنه هست یا خیر؟ و اگر متغیرهایی که مدنظر سازمان بورس است مثبت و قابلیت افزایش وجود داشته باشد، سه ماه آینده احتمال بازنگری وجود خواهد داشت که همان 10 درصد است.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز

به "دلیل افزایش دامنه نوسان چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل افزایش دامنه نوسان چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید