نامه رییس سازمان محیط زیست به رئیسی درباره تلف شدن توله یورها

به گزارش سفر ارزان به دبی، رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نامه ای به رییس جمهوری درباره نخستین پروژه تکثیر در اسارت یوزپلنگ آسیایی، فرایند نگهداری از توله یوز و برنامه های این سازمان برای حفظ ژنوم این گونه ارزشمند توضیحاتی ارایه کرد.

نامه رییس سازمان محیط زیست به رئیسی درباره تلف شدن توله یورها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در نامه علی سلاجقه به رئیسی با اشاره به نامه سرگشاده یک استاد دانشگاه درباره موضوع مرگ توله های یوزپلنگ آسیایی، آمده است: پروژه تکثیر یوزپلنگ آسیایی در اسارت، نخستین پروژه تکثیر این نژاد از یوزپلنگ در جهان بوده که مراحل مختلف آن اعم از زنده گیری و انتقال مولدین، نگهداری، تغذیه و زادآوری گونه با توان تخصصی کارشناسان و متخصصان ایرانی و با موفقیت انجام شد. محل اجرای این پروژه در پارک ملی توران در شهرستان شاهرود، استان سمنان است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان نموده است: به طور کلی فراوری مثل گربه سانان حساسی همانند یوزپلنگ با بقای همه توله ها همراه نیست و حتی در طبیعت گاهاً بیش از 50 درصد از توله ها حین زایمان و یا قبل از بلوغ از بین می فرایند. در خصوص پروژه یاد شده با توجه به اینکه یوز مادر در اسارت بلوغ یافته و ویژگی های یک یوز وحشی و طبیعی را نداشته است لذا فرایند زایمان بر اساس تشخیص دامپزشک متخصص با عمل جراحی سزارین انجام شد و به این ترتیب از همان ابتدا شانس و احتمال بقای توله ها به دلیل عدم تغذیه از شیر مادر بالا نبود.

وی با اشاره به دلایل تلف شدن دو توله یوز ادامه داده است: یوزپلنگ مادر با نام ایران در تاریخ دهم اردیبهشت ماه 1401 زایمان کرد و روز سوم یکی از توله ها که از همان ابتدا ضعیف تر بود، تلف شد. دامپزشک معتمد پس از کالبدگشایی، دلیل مرگ را نقص مادرزادی در قسمت فوقانی ریه اعلام نمود و در این حالت مرگ توله کاملاً طبیعی بود.

سلاجقه افزوده است: از آنجایی که مادر پس از جراحی سزارین حاضر به مراقبت از توله ها نشد لذا توله ها به صورت دستی و با شیر خشک تغذیه شدند و علیرغم محدودیت های ناشی از تحریم ها بر واردات شیر باکیفیت، کوشش شد به هر نحو ممکن برای توله ها شیر با کیفیت قابل قبول با نظر دامپزشکان فراهم گردد. لیکن به دلیل این که توله ها از شیر مادر که حاوی آنتی بادی و ایمنی بسیار بالایی است، تغذیه نشدند ریسک تلفات در آن ها بسیار بالا رفت و توله دوم در 17 روزگی به دلیل لخته شدن شیر در دستگاه گوارش تلف شد البته آزمایشات پاتولوژی برای تشخیص دلیل تکمیلی مرگ توله ها در حال اجرا است و منتظر نتایج آن هستیم. شایان ذکر است توله سوم به تهران منتقل شده است و با کوشش بی وقفه کارشناسان و دامپزشکان متخصص فعلاً شرایط خوبی دارد.

معاون رییس جمهوری در ادامه تصریح نموده است: این پروژه برای اولین بار در کشور ایران اجرا شد و علیرغم پیچیدگی های خاص و کمبود منابع و تجهیزات، دستاورد بزرگی در حوزه حفاظت از گونه های برجسته حیات وحش محسوب می گردد اما بدیهی است در چنین کارهای مهمی که هیچ تجربه قبلی درباره آن ها در کشور وجود ندارد، بروز خطاهای جزئی دور از فکر نیست که در این راستا تیم حقیقت یاب در سازمان تشکیل و به استان اعزام شد، گزارش اولیه حاکی از آن است که قصورها و تقصیرهایی در فرآیند سه ساله پروژه و مقطع کنونی انجام شده که در حال آنالیز است و با مقصرین و متخلفین احتمالی برخورد خواهد شد.

وی سپس با بیان اینکه خوشبختانه یوز مادر هنوز جوان است و امکان انجام فرایند تکثیر با اصلاح تمام خطاهای جزئی و با تأکید بر دانش و تجربه متخصصان بومی کشور فراهم شده است، خاطرنشان نموده است: سازمان حفاظت محیط زیست با تمام قوت فرایند تکثیر را برای حفظ ژنوم این گونه ارزشمند ادامه خواهد داد.

سلاجقه در خاتمه آورده است: به منظور تبادل تجربه تکثیر یوزپلنگ و افزایش احتمال بقای توله به جامانده از یکی از متخصصان خارجی هم در یک مقطع کوتاه بهره گیری خواهد شد. در خاتمه از محضر حضرتعالی استدعا دارد دستور تقویت اعتبارات ویژه برای نجات این گونه در خطر انقراض در طبیعت بعلاوه اجرای مجدد فرآیند تکثیر در اسارت به صورت کاملاً حرفه ای و در حد انتظار مردم شریف و دوستداران محیط زیست را صادر فرمایند.

منبع: فرارو

به "نامه رییس سازمان محیط زیست به رئیسی درباره تلف شدن توله یورها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه رییس سازمان محیط زیست به رئیسی درباره تلف شدن توله یورها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید