چطور از گرمازدگی فرار کنیم؟

به گزارش سفر ارزان به دبی، تابستان و روز های گرم آن فرارسیده؛ همان روز های خشک و سوزانی که گرما، عرق ریزه و کلافگی جملگی حال و هوای خاصی به انسان دست می دهد و هر فردی در پی راهی برای در امان ماندن از نور خورشید و گرمای حاصل از آن است؛ اما با رعایت نکات مطرح شده در این گزارش می توانید از عوارض گرمازدگی در امان باشید.

چطور از گرمازدگی فرار کنیم؟

به گزارش فارس، این روز ها بازار نوشیدنی های خنک و سایه خنک و نسیم طراوت بخش خواستار بسیاری دارد. اما در این میان انجام امور روزانه و بعضا برخی مشاغل بالاجبار راهی جزء در آغوش گرما و نور سوزان خورشید رفتن باقی نمی گذارد.

باید بدانیم گرمای هوا شدت تعریق بدن را افزایش داده و سطح آب بدن کاهش پیدا می نماید. نتیجه این کاهش بیحالی، ضعف و در موارد شدید و حادتر به کما رفتن فرد است. برای جلوگیری از بروز گرمازدگی رعایت نکاتی ساده، اما کاربردی می تواند از بروز گرمازدگی و تبعات منفی آن جلوگیری کند.

گرما زدگی موقعیتی حادّ و تهدید نماینده زندگی است که در این حالت سیستم تنظیم نماینده دمای بدن، به علت قرار گرفتن طولانی مدت در هوای گرم یا فراوری بیش از حدّ گرما در بدن یا وجود هر دو حالت، از کار می افتد.

علائم گرمازدگی

علائم گرمازدگی ممکن است به طور ناگهانی یا با گذشت زمان، به خصوص با دوره های ورزش طولانی مدت ایجاد گردد. علائم و نشانه های احتمالی گرمازدگی عبارتند از:

قرمز شدن پوست، تعریق شدید، ضعف، سرگیجه، خستگی، نبض ضعیف و سریع، فشار خون پایین هنگام ایستادن، گرفتگی عضلات، حالت تهوع، سردرد

گرما زدگی چطور به وجود می آید؟

ترکیب گرمای بدن با گرمای محیط دمای مرکزی نامیده می گردد. این به معنی دمای داخلی بدن است.

بدن برای حفظ درجه حرارت مرکزی طبیعی که تقریباً 98.6 فارنهایت (37 درجه سانتیگراد) است احتیاج به دریافت گرما از محیط یا از دست دادن گرما دارد. در صورت بروز مشکل در عدم توانایی بدن در خنک کردن دمای مرکزی خود، گرمازدگی اتفاق می افتد.

در هوای گرم بدن عمدتا با تعریق خنک می گردد. تبخیر عرق دمای بدن را تنظیم می نماید. با این حال، وقتی در هوای گرم و مرطوب بیش از حد ورزش کنید یا فعالیت سنگین داشته باشید، بدن قادر به خنک کردن خود نخواهد بود؛ در نتیجه ممکن است دچارگرمازدگی، خفیف ترین نوع بیماری مرتبط با گرما، شوید.

علائم گرما گرفتگی معمولاً شامل تعریق شدید، خستگی، تشنگی و کرامپ یا گرفتگی عضلات است. درمان سریع نیز معمولاً از پیشرفت علائم آن جلوگیری می نماید. گرما گرفتگی را می توان با نوشیدن مایعات یا نوشیدنی های ورزشی حاوی الکترولیت ها، رفتن به مکان خنک تر مانند اتاق با تهویه مطبوع یا زیر سایه و استراحت، درمان کرد.

علاوه بر هوای گرم و فعالیت شدید، سایر دلایل گرمازدگی عبارتند از:

کمبود آب بدن که باعث کاهش توانایی تعریق و حفظ درجه حرارت طبیعی بدن می گردد.

پوشیدن لباس زیاد، به خصوص لباس هایی که اجازه نمی دهند عرق به راحتی تبخیر گردد.

اثرات گرمازدگی بر بدن چیست؟

اگر به طور ناگهانی مکانیسم خنک نماینده بدن از کار بیفتد، دمای مرکزی بدن آنچنان افزایش می یابد که می تواند در کمتر از نیم ساعت منجر به مرگ فرد گردد.

برخی افراد چند هفته بعد از گرمازدگی فوت می نمایند که به علت نارسایی کلیه یا قلب است. گرمازدگی باعث از کار افتادن و خرابی دائمی برخی اندام ها مثل کبد می گردد.

برای جلوگیری از بروز گرمازدگی چکار کنیم؟

1- برای جلوگیری از گرمازدگی وقتی که برای مدت طولانی در معرض تابش آفتاب یا در یک محیط گرم هستید و بعلاوه قبل و بعد و در طی ورزش، آب زیادی بنوشید.

2- قبل از اینکه کاملاً احساس تشنگی کنید، آب بنوشید؛ یعنی منتظر نباشید تا احساس تشنگی کنید و سپس آب بنوشید. هنگام نوشیدن آب بیشتر از آن حدّی که فکر می کنید احتیاج به آب دارید، آب و مایعات بنوشید؛ مخصوصاً وقتی که خیلی عرق نموده اید.

3- برای جلوگیری از گرمازدگی موقعی از روز را که هوا خیلی گرم است؛ مثل سر ظهر و بعد از ظهر در منزل یا یک جای خنک استراحت کنید و بیرون نیایید.

4-قبل از فعالیت زیاد و ایستادن در معرض آفتاب، سعی کنید به هوای گرم تابستان عادت کنید. سیستم تنظیم دمای بدن شما هنگامی که به گرما عادت نموده باشد، بهتر عمل خود را انجام خواهد داد.

5- برای جلوگیری از گرمازدگی، اگر یک دونده استقامتی یا یک دوچرخه سوار هستید و می دانید که مسابقات شما در شرایط آب و هوایی گرم برگزار خواهد شد، باید قبل از آغاز مسابقه، خود را با این شرایط وفق دهید؛ یعنی در هوای گرم، تمرین کنید. این عمل باعث می گردد بدنتان به گرما عادت کند. مواقع انجام تمرین به میزان کافی آب و مایعات بنوشید.

6- کمتر جلوی نور خورشید بایستید. وقتی جلوی آفتاب کار می کنید، روی سرتان کلاه بگذارید؛ بهتر است لبه دار باشد تا روی صورتتان سایه ایجاد کند. سر شما نسبت به گرما حساس است.

7- برای پیشگیری از گرما زدگی در هوای گرم لباس های گشاد، نازک و رنگ روشن بپوشید. لباس کتان از همه بهتر است؛ زیرا باعث می گردد هوا به راحتی از آن عبور کند و عرق شما خشک گردد.

8- در هوای گرم پنجره ها را باز کنید یا از یک سیستم خنک نماینده مثل پنکه، کولر و فن بهره ببرید.

9- سعی کنید وعده های غذایی تان را سبک و به میزان کم میل کنید.

10- برای جلوگیری از گرمازدگی در آب و هوای گرم یا مرطوب فعالیت شدیدی انجام ندهید؛ به خصوص اگر به این آب و هوا عادت ندارید.

11- در صورتی که دارو مصرف می کنید، از پزشک خود سئوال کنید که آیا این دارو با تنظیم دمای بدن شما تداخل می نماید یا خیر؟ اگر داروی مصرفی شما در تنظیم دمای بدنتان مداخله می کرد، باید فعالیت بدنی تان را در هوای گرم کاهش دهید و به میزان کافی آب و مایعات بنوشید.

12- باید از علائم خطر گرمازدگی مطلع باشید تا هنگام بروز این علائم، اقدامات لازم را انجام دهید. به خاطر داشته باشید که این علائم می توانند به تدریج و در طی چند روز یا اینکه بطور ناگهانی بعد از یک فعالیت شدید بروز نمایند.

13- ادم یا ورم ناشی از گرما و عرق سوز شدن نشان می دهند که بدن شما تحت استرس ناشی از گرماست. در حالت ادم ناشی از گرما، رگ های خونی بدن گشاد شده و باعث می شوند مایعات زیر پوست بدن جمع شوند که در این صورت دست ها و پا ها متورم می شوند.

ممکن است ابتدا با احساس تنگ شدن انگشتر یا کفش ها متوجه این تورم شوید. در حالت عرق سوز، منافذ خروج عرق بسته می شوند و شما احساس خارش می کنید که معمولاً زیر لباس است. اگر لباس شما خیلی ضخیم و گرم باشد ممکن است این حالت رخ دهد.

ورم یا ادم و عرق سوز شدن خطرناک و مضر نیستند، ولی نشان می دهند که باید برای پیشگیری از عوارض جدی گرمازدگی، دمای بدنتان را کاهش دهید.

دقت کنیم! گرمای هوا راه گریزی جز رعایت توصیه های بهداشتی و پزشکی ندارد؛ در نتیجه توجه داشته باشیم با در نظر گرفتن این توصیه های بهداشتی و درمانی جلوی گرفتار شدن در دام گرمازدگی را بگیریم.

منبع: فرارو

به "چطور از گرمازدگی فرار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور از گرمازدگی فرار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید