برای گیاهان تان گلدان انتخاب کنید!

به گزارش سفر ارزان به دبی، در هنگام انتخاب یک گلدان برای گیاه تان نیازهای گیاه، دیزاین گیاهان بالکنی یا درون خانه تان و مهارت های گیاه را در نظر بگیرید.

برای گیاهان تان گلدان انتخاب کنید!

- همسانی گیاه و گلدان

بیشتر گیاهان امروزه در گلدان های پلاستیکی استاندارد فروخته می شوند. برخی از ما ترجیح می دهیم بلافاصله بعد از خرید گیاه گلدان آن را تغییر دهیم و انتخاب ما طیف وسیعی از گلدان ها با سایز، طرح و جنس های مختلف را شامل می گردد.

هدف گلدان در واقع در اختیار گذاشتن میزان مناسب محیط کشت برای گیاه است. به همین جهت سایز گلدان باید با سایز گیاه همخوانی داشته باشد. گیاهانی که به نسبت گلدان شان کوچک هستند دچار مشکل می شوند چرا که خاک گلدان برای مدت طولانی خیس می ماند. گیاهانی هم که به نسبت گلدان شان بزرگ هستند رشد ضعیفی دارند چرا که ریشه تمام گلدان را پر نموده و فضای دیگری برای رشد بیشتر باقی نمانده است.

- سوراخ زهکش

گلدان های خوب دارای سوراخ های زهکشی در کف شان هستند که آب اضافه را از آن خارج می نمایند. اگر گلدان سوراخ زهکش نداشته باشد یا سوراخ هایش به میزان کافی نباشند آب در کف گلدان جمع می گردد و باعث پوسیده و گندیده شدن ریشه و در نهایت مرگ گیاه می گردد.

به علت وجود این سوراخ های زهکش و آبی که از آنها خارج می گردد گلدان حتما به یک زیرگلدانی احتیاج دارد پس در هنگام خرید گلدان به این نکته هم توجه کنید. بسیاری از گلدان های آویز هم هستند که زیرگلدانی متصل به خود گلدان دارند در هنگام خرید سعی کنید این گلدان ها را انتخاب کنید.

بسیاری از گلدان های تزئینی سوراخ زهکش ندارند. در آبیاری این گلدان ها خیلی دقت کنید تا آب اضافه به گیاه ندهید و باعث پوسیدگی ریشه گیاهان تان نشوید. اگر فکر می کنید نمی توانید میزان آب را تنظیم کنید اما همچنان مشتاق هستید که از این گلدان های زیبا بهره ببرید، گیاه را در گلدانی که دارای سوراخ های زهکش است بکارید و و با زیر گلدانی اش درون یکی از این گلدان های زیبا قرار دهید! به این ترتیب هم گلدان گیاه زهکش دارد و می توانید با خیال راحت آبیاری اش کنید و هم از بیرون نمای گلدان زیباتر را دارید!

- انواع گلدان برای انواع گیاه

زمانی گلدان های سفالی رایج ترین گلدان ها بودند. گلدان های سفالی مجذوب کننده، سنگین (مناسب برای گیاهان بزرگ) و دارای خلل و فرج (مناسب برای کاکتوس، خزه ها، ارکیده و …) هستند. اما در عین حال متاسفانه به راحتی می شنمایند، تمیز کردن شان سخت است و احتیاج به آبیاری مداوم دارند. الان هم که گران تر شده اند!

گلدان های محبوب و رایج امروزه گلدان های پلاستیکی هستند. آنها در رنگین کمانی از رنگ ها قابل یافتند، سبک اند (برای ساخت گلدان های آویز عالی هستند)، راحت تمیز می شوند و مقرون به صرفه هم هستند. یکی از رجحان های بزرگ پلاستیک نسبت به سفال این است که گلدان های پلاستیکی رطوبت خاک گلدان را نمی گیرند و به بیرون نمی دهند، کاری که گلدان های سفالی می نمایند، و به همین علت گیاه احتیاج به آبیاری زیاد ندارد. در شرایط عادی پلاستیک سخت است و به راحتی خراب نمی گردد اما گاهی در آب و هوای سرد گلدان می شکند.

دیگر موادی که در ساخت گلدان از آنها استفاده می گردد شامل فلز، شیشه، چوب، سنگ و … است. گلدان هایی که با این مواد ساخته می شوند گاهی برای تزئین گلدان های پلاستیکی هستند و گلدان های کوچکتر را درون آنها می گذارند.

گلدان ها را تمیز نگه دارید تا از بیماری های گیاهی جلوگیری کنید. اگر می خواهید یکی از گلدان های قدیمی تان را دوباره بهره ببرید، حتما قبل از کاشت گیاه نو در آن درون و بیرونش را خوب تمیز کنید.

- تمیز کردن گلدان های سفالی

برای جلوگیری از انتقال بیماری های گیاهی، بیرون و درون گلدان های سفالی تان را به دقت بسایید تا نمک ها و تکه های خاکی که به گلدان چسبیده است کنده گردد. این کار را با سیم ظرف شویی و سرکه رقیق شده انجام دهید. سپس گلدان را آب بکشید و در محلول رقیق شده وایتکس غوطه ور کنید و بعد خوب بشویید.

- تمیز کردن گلدان های پلاستیکی

گلدان های پلاستیکی را در آب گرم و صابون غوطه ور کنید و با یک تکه پارچه آنقدر گلدان را بسایید تا از هر گونه خاک و مواد آلوده تمیز گردد. سپس آبش بکشید و مانند گلدان سفالی در محلول رقیق آب و سفید نمایند غوطه ورش کنید.

منبع: فوت و فن

به "برای گیاهان تان گلدان انتخاب کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای گیاهان تان گلدان انتخاب کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید