سرهایی که بدنشان زیر زمین است

به گزارش سفر ارزان به دبی، نه هزار سال قبل، مردم جزیره ایستر، آغاز به ساخت مجسمه های غول پیکر به عنوان یادبودی برای خویشاوندان از دست رفته خود کردند.

سرهایی که بدنشان زیر زمین است

با مجله گردشگری دلتا همراه باشید تا با مجسمه های عجیب در جزیره ایستر آشنا شوید. مجسمه های شگفت انگیز جزیره ایستر واقع در کشور شیلی، مدت هاست که نظر کارشناسان را به خود جلب نموده اند، با گذشت زمان، فرسایش خاک، بسیاری از این مجسمه ها را تا گردن در زمین مدفون نموده بود. اکنون، باستان شناسان با احتیاط کامل، در حال استخراج این مجسمه ها هستند تا بدانند این پیکره ها از سر تا پا به چه شکل هستند.

مجسمه های عجیب در جزیره ایستر

مجسمه های موآی طی یک دوره 500 ساله از سال 1100 تا 1680 میلادی ساخته شده اند. صدها سال رسوب و فرسایش، موجب دفن شدن مجسمه های موآی در خاک شده است. این پیکره ها چیزی فراتر از سرهای مدفون در خاک اند؛ این ها، مجسمه هایی تمام قد و فوق العاده اند.

تعداد 887 مجسمه سنگی در سرتاسر جزیره ایستر یافت شده است. بیش از نیمی از آن ها در نزدیکی یک آتشفشان خاموش به نام رانو راراکو و یک معدن سنگی قرار دارند. یعنی مکانی که این مجسمه ها از آن بیرون کشیده شدند. تعداد زیادی از این مجسمه ها در اطراف معدن سنگ وجود دارد که از آن ها با عنوان موآی یاد می گردد.

گورستانی از غول های سنگی

این معدن سنگ شبیه گورستانی از غول هاست. این مجسمه های عجیب در جزیره ایستر که سنگی هستند، در شرایط ساخت متفاوتی قرار دارند؛ بعضی به صورت نیمه کاره، بعضی شکسته و بسیاری نیز در نیمه راهِ انتقال، رها شده اند.

از سال 2009 تا به امروز، گروهی از باستان شناسان با دقت تمام، در حال استخراج دو عدد از این مجسمه ها بوده اند. مجسمه های یاد شده بسیار بزرگ هستند؛ تقریبا یک سال طول کشید تا تیمی متشکل از 5 و 6 مجسمه ساز بتوانند یک مجسمه موآی را کاملا از دل خاک بیرون کشند. برای تماشا جاذبه های عجیب گردشگری عجیب وغریب ترین مقاصد گردشگری جهان را بخوانید.

استخراج مجسمه های عجیب در جزیره ایستر

پروژه استخراج مجسمه های عجیب در جزیره ایستر دقیقا در کنار دیگر مجسمه های موآیِ مدفون در حال اجرا است. هر دو این مجسمه ها دارای سنگ نوشته هستند؛ نوشته هایی که مانند خالکوبی اند و روی آن ها طرح هایی حک شده است.

از میان حدودا 15 هزار ساکن جزیره ایستر در صده 1600، فقط 111 نفر تا دهه 1860 باقی ماندند. امروز، حدود 2000 نفر در دورافتاده ترین جزیره جهان، یعنی ایستر زندگی می نمایند. اعضای گروه پروژه استخراج مجسمه جزیره ایستر، برای کشف اسرار بیشتر، یک بار دیگر به این مکان باز خواهند گشت.

پیشنهاد مطالعه: برای تماشا مطالب بیشتر از عجایب گردشگری روستایی در ایران که ورود زنان به آن ممنوع است را بخوانید.

منبع: پیام دلتا

به "سرهایی که بدنشان زیر زمین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرهایی که بدنشان زیر زمین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید