شارژ محصولات الکترونیکی با حرکات بدن انسان

به گزارش سفر ارزان به دبی به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، بهرنگ عادلی دانش آموخته دکترای دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح فراوری لایه های نانولیفی PVDF/PU به منظور آنالیز تأثیر بارگذاری تناوبی کششی بر فراوری جریان الکتریکی با بیان اینکه جریان الکتریکی از مواد پیزوالکتریک در اثر فشار و یا ضربه بر مواد دارای خاصیت پیزوالکتریکی ایجاد می گردد، گفت: هدف از اجرای این پروژه، آنالیز امکان ایجاد جریان الکتریکی به وسیله کشش و کمانش حاصل از کشش، در یک ماده پیزوالکتریک بود.

شارژ محصولات الکترونیکی با حرکات بدن انسان

وی با اشاره به نتایج این تحقیقات افزود: با ایجاد شرایط مناسب و خاتمه فراوری یک لایه ممزوج پلیمری از دو نوع پلیمرPVDF (پلی وینیلیدین فلوراید) و PU (پلی اورتان) که هر کدام دارای خواص ویژه ای هستند می توان به لایه ای بهینه جهت آنالیز امکان فراوری جریان الکتریکی از آن لایه رسید.

وی افزود: این دو پلیمر یکی بر اثر فشار جریان ایجاد می کرد و دیگری ذاتا قابلیت اعمال کشش و دارای حالت الاستیکی تا چند برابر طول اولیه را داشت. با امتزاج این دو و پیدا کردن حدود مناسب برای امتزاج ، انتظار می رفت تغییر کاربری اساسی در استفاده از پیزوالکتریک ایجاد گردد.

عادلی خاطر نشان کرد: این تحقیق مرزهای دانشی استفاده از پیزوالکتریک ها را بهبود بخشید و زمینه علمی برای ساخت و طراحی بسیاری از ساختار هایی را که احتیاج به فراوری جریان الکتریکی دارند ولی محدودیت حرکتی نیز دارند را فراهم کرد که بتوانند ازکشش و کمانش برای فراوری جریان الکتریکی از یک پیزو الکتریک استفاده نمایند.

این محقق افزود: این طرح می تواند به صورت نیمه صنعتی اجرایی گردد و یاری نماینده تحقیقات دیگر باشد.

وی افزود: این طرح و پویش علمی مشابه داخلی و خارجی ندارد و مزیت رقابتی آن فناوری نو در امتزاج مواد پلیمری و فراوری جریان الکتریکی به روش نوین و توسعه انواع آلیاژهای پلیمری است.

وی با اشاره به کاربردهای پروژه گفت: با استفاده از این محصول، امکان ساخت شارژهای باطری قابل اتصال به بدن انسان در لباس های ورزشی وجود دارد که در اثر حرکات کششی دست و پا در حین تحرک و یا ورزش به عنوان مثال یک باطری موبایل را شارژ کند.

عادلی افزود: بعلاوه با استفاده از نتایج این تحقیق می توان نانو سنسورهای کششی ساخت که در اثر ایجاد کشش جریان فراوری نموده و امکان سنجش اندازه کشش با جریان الکتریکی فراوری شده را بدست آورد.

وی افزود: با استفاده از این محصول، امکان فراوری انرژی در وسایل که احتیاج با شارژ دارند ولی امکان تعویض باتری آنها نیست و یا سخت است، وجود دارد و می توان از آن مصارف پزشکی مانند باتری های قلب و ترمیم نماینده های فیزیوتراپی بهره برد.

به گزارش سفر ارزان به دبی، دکتر علی اکبرقره آقاجی و دکترعلی اصغر اصغریان جدی اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اساتید راهنمای این پروژه بوده اند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "شارژ محصولات الکترونیکی با حرکات بدن انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شارژ محصولات الکترونیکی با حرکات بدن انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید